Sociálna fóbia

Sociálna fóbiaSociálna fóbia patrí medzi úzkostné poruchy zo skupiny tzv. fóbií. Jedná sa o veľmi častý typ fóbie, ktorým v populácii trpí mnoho ľudí. Vzhľadom k tomu, že človek je za normálnych okolností tvor spoločenský, znamená sociálna fóbia výrazné zhoršenie kvality života.

Sociálna fóbia a jej príčiny


Existuje celý rad teórií ohľadom vzniku sociálnej fóbie. Iste nič nepokazíme tvrdením, že ako obvykle pôjde o určité genetické predpoklady, ktoré sa budú kombinovať s vplyvmi vonkajšieho prostredia.

Viacero ľudí je introvertných a u niektorých ľudí nadobúda tento osobnostný rys až patologický charakter.

Sociálna fóbiu môžu u citlivejších jedincov spustiť aj nepríjemné zážitky, kedy boli nechceným stredobodom pozornosti s výsmechom od ostatných – pomerne silným spúšťačom je dlhodobá šikanovanie v detstve.

Drvivá väčšina prípadov sociálnej fóbie sa rozvíja v dospievaní pred 20. rokom života.

Prejavy

Sociálna fóbia sa, ako už názov napovedá, prejavuje zlou toleranciou väčšej spoločnosti. Postihnutý človek je v spoločnosti nesvoj, cíti sa nepríjemne, nedokáže hovoriť pred ostatnými a často má neopodstatnený strach z výsmechu.

Chorý sa spoločnosti ostatných vyhýba, je skôr individualista.

V spoločnosti sa u postihnutého objavujú príznaky ako nervozita, červenanie, koktanie, nadmerné potenie, búšenie srdca, tras končatín, apod.

V ťažkých prípadoch môže dôjsť k panickému záchvatu alebo ku kolapsu s krátkodobou poruchou vedomia. Niektorí ľudia riešia slabšiu sociálnu fóbiu alkoholom, čo však nie je úplne najlepší nápad.

Malá dávka alkoholu síce môže pomôcť, väčšie dávky však môžu prejavy fóbie paradoxne zhoršiť. Časté užívanie alkoholu tiež zvyšuje riziko alkoholizmu.

Sociálna fóbia a jej diagnostika

Diagnózu stanovuje psychiater na základe dôkladného vyšetrenia a rozhovoru s pacientom na základe vyššie uvedených príznakov, ktoré robia chorému viditeľné ťažkosti.

Existujú aj špeciálne dotazníky na hodnotenie prítomnosti a tiaže sociálnej fóbie.

Liečba

Základom terapie je rovnako ako u ostatných fóbií dlhodobá psychoterapia, u ktorej sa psychiater snaží nájsť príčiny pacientovho stavu a pomôcť mu strach prekonávať.

S pacientovým súhlasom je možné aj jeho postupné vystavovanie záťažovým situáciám, kedy sa človek učí sociálne interagovať a vyrovnať sa so záchvatmi strachu a paniky.

Z liekov sa môžu podávať lieky proti úzkosti alebo niektoré antidepresíva.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/socialni-fobie

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button