Rakovina kože

Rakovina kožeRakovina kože je v skutočnosti označením pre celú skupinu zhubných ochorení kože. Spadá sem niekoľko základných typov nádorov, ktoré sa líšia svojimi vlastnosťami aj nebezpečnosťou. Povedzme si niečo o najčastejších príčinách, diagnotike a liečbe rakoviny kože.

Pod pojem rakovina kože možno zaradiť najmä tieto 3 nádory:


1. Bazalióm

Bazalióm je polozhoubný nádor kože. Toto označenie si vyslúžil tým, že nie je schopný tvoriť metastázy. To však neznamená, že bazalióm je neškodný.

Tento nádor totiž rastie agresívne do svojho okolia a ničí ho. Vyskytuje sa často na tvári, vyzerá ako nehojaci sa vred a bez včasnej liečby by mohol tvár prakticky rozežrať, jeho rastu neodolá ani kosť.

Liečba je chirurgická a za predpokladu, že sa podarí odstrániť celé nádorové tkanivo, považujeme človeka za vyliečeného.

Dôležitá je rýchlosť – čím rýchlejšie je nádor diagnostikovaný a odstránený, tým lepší je výsledný kozmetický defekt.

2. Spinaliom

Spinaliom čiže spinocelulárny (dlaždicový) karcinóm vzniká podobne ako bazalióm z bežných kožných buniek, považujeme ho však za nádor zhubný.

Nielen že rastie do okolia agresívne, ale je schopný aj tvoriť metastázy.

Karcinóm dlaždicových buniek môže na koži existovať aj v podobe začervenanej plôšky, čo označujeme ako Bowenova choroba.

Rýchlosť diagnostiky a odstránenie je ešte dôležitejšie než u bazaliómu. Akonáhle spinaliom vytvorí metastázy, tak sa celý stav komplikuje a šanca na úplné vyliečenie sa znižuje.

3. Melanóm

Melanóm je oproti predchádzajúcim nádorom odlišný. Nevychádza z bežných kožných buniek, ale z pigmentových buniek, tzv. melanocytov.

Tieto bunky sa nachádzajú v celom povrchu našej kože a pigment, ktorý produkujú, dáva našej koži charakteristické zafarbenie.

Melanocyty sa však vyskytujú aj mimo kože – napríklad v očnej dúhovke a dokonca aj v mozgu.

Melanóm je smrteľne nebezpečný nádor, ktorý pomerne rýchlo a veľmi ochotne vytvára aj relatívne vzdialené metastázy.

S trochou nadsadenia mu lekári prisudzujú schopnosť metastázovať „kedykoľvek a kamkoľvek“, aj pri odstránení ložiska nádoru sa môžu metastázy objaviť na úplne nečakanom mieste aj s niekoľkoročným oneskorením.

Rýchlosť nájdenia a chirurgické odstránenie je u melanómu ešte dôležitejšie ako u vyššie spomínaného bazaliómu a spinaliomu.

Akonáhle tento nádor vytvorí metastázy, je prakticky nemožné ho zastaviť – všetka známa bežne používaná liečba zlyháva a nové postupy sú zatiaľ vo fáze vývoja. Podrobnosti o melanóme si prečítajte v príslušnom článku.

Rakovina kože a jej príčiny

Určitú rolu vo vzniku týchto nádorov hrá genetika, vek a vonkajšie fyzikálne faktory.

Ako je pre drvivú väčšinu nádorov typické, riziko ich vzniku rastie s vekom dotyčného a rizikový je aj výskyt onoho nádoru v blízkom príbuzenstve.

Rizikovým faktorom pre vznik bazaliomu a spinaliomu je dlhodobé dráždenie kože – najmä dlhodobý (na desiatky rokov počítaný) účinok slnečného žiarenia.

To je napokon dôvod, prečo sa tieto nádory vyskytujú najmä v častiach tela najviac prístupných slnečnému žiareniu (tvár, hlava, krk, ruky). Vyššie riziko nádorov kože je u ľudí s vrodeným nedostatkom kožného pigmentu, čo sú ľudia s albinizmom.

Pre vznik melanómu je okrem veku a genetiky veľmi rizikové ožarovanie kože ultrafialovým žiarením, ktoré je súčasťou slnečného žiarenia.

Práve riziko melanómu je dôvodom, prečo používať ochranné krémy, a prečo byť veľmi obozretný pri návšteve solária. Solárium je totiž pomerne veľkým zdrojom UV žiarenia.

Všetky vyššie spomenuté formy rakoviny kože sú úplne typické u vzácneho vrodeného ochorenia známeho ako xeroderma pigmentosum.

Diagnostika

Podozrenie na diagnózu rakoviny kože stanovuje kožný lekár, ktorý si podozrivé ložisko prehliadne a eventuálne vyšetrí dermatoskopom, čo je zväčšujúci prístroj so zdrojom kvalitného svetla.

Pri podozrení na melanóm alebo bazalióm je ložisko vyrezané a vyšetrené pod mikroskopom.

Rakovina kože a jej prevencia

Veľmi dôležité je striedme vystavovanie sa slnečnému žiareniu. Ako všade platí heslo „Všetko s mierou“.

Slnečné žiarenie v rozumnej miere nám neuškodí, ale nič sa nemá preháňať. Najmä na dovolenke bližšie k rovníku je pri opaľovaní nutná veľká opatrnosť – subtropické a tropické slnko má veľkú silu pre kožu stredoeurópanov je silne škodlivé.

Najviac ohrození sú ľudia s menším množstvom ochranného tmavého pigmentu – ľudia s blond a hrdzavými vlasmi.

Veľmi škodlivé je aj nadmerné opaľovanie v detskom veku. Detská koža je na slnečné žiarenie citlivá a časté spálenia v detstve súvisia s častejším vznikom rakoviny kože v dospelom veku.

Liečba

U všetkých nádorov je základnou liečebnou metódou chirurgia a je v súčasnosti jedinou spoľahlivou šancou na úplné vyliečenie.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/rakovina-kuze

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button