Úvod / Choroby / Pontiacka horúčka

Pontiacka horúčka

Pontiacka horúčka Pontiacka horúčka (Legionárska choroba) je označenie pre menej známu formu infekcie Legionella pneumophila, ktorá nie je natoľko nebezpečná a ktorá postihuje predovšetkým mladých ľudí. Meno choroby je odvodené od mesta Pontiac v štáte Michigan (USA), kde bola choroba prvýkrát popísaná.

Aké sú príčiny vzniku tejto choroby? Ako sa prejavuje a dá sa vôbec liečiť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny:


Príčinou je baktéria známa ako legionela. Táto baktéria typicky žije vo vodných zdrojoch (vrátane klimatizácie), prenáša sa vdýchnutím kvapôčok kontaminovanej vody (kvapôčková infekcia) a u starších a oslabených jedincov spôsobuje ťažké a nebezpečné zápaly pľúc. To však nie je prípad Pontiackej horúčky, ktorá sa objaví u ľudí okolo 30 rokov.

Prejavy:

Pontiacka horúčka sa prejavuje príznakmi infekcie horných dýchacích ciest, ako je celková nevôľa, únava, bolesti svalov, zvýšená teplota a kašeľ. Zápal pľúc sa pri Pontiackej chorobe nevyskytuje.

Diagnostika:

Predpokladá sa, že väčšina prípadov tejto horúčky nie je diagnostikovaných, pretože sa zamenia s bežnou infekciou dýchacích ciest. Teoreticky ju možno preukázať zistením prítomnosti legionelových mikroorganizmov v tele (napr. Antigén v moči).

Liečba:

Ochorenie nie je nebezpečné a zvyčajne samo ustúpi. Účinnou metódou liečby je však antibiotická terapia, ideálne antibiotiká zo skupiny makrolidov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *