Pontiacka horúčka

Pontiacka horúčka Pontiacka horúčka (Legionárska choroba) je označenie pre menej známu formu infekcie Legionella pneumophila, ktorá nie je natoľko nebezpečná a ktorá postihuje predovšetkým mladých ľudí. Meno choroby je odvodené od mesta Pontiac v štáte Michigan (USA), kde bola choroba prvýkrát popísaná. Aké sú príčiny vzniku tejto choroby? Ako sa prejavuje a dá sa vôbec liečiť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny pontiackej horúčky


Príčinou je baktéria známa ako legionela.

Táto baktéria typicky žije vo vodných zdrojoch (vrátane klimatizácie), prenáša sa vdýchnutím kvapôčok kontaminovanej vody (kvapôčková infekcia) a u starších a oslabených jedincov spôsobuje ťažké a nebezpečné zápaly pľúc. To však nie je prípad Pontiackej horúčky, ktorá sa objaví u ľudí okolo 30 rokov.

Prejavy

Pontiacka horúčka sa prejavuje príznakmi infekcie horných dýchacích ciest, ako je celková nevôľa, únava, bolesti svalov, zvýšená teplota a kašeľ.

Zápal pľúc sa pri Pontiackej chorobe nevyskytuje.

Diagnostika

Predpokladá sa, že väčšina prípadov tejto horúčky nie je diagnostikovaných, pretože sa zamenia s bežnou infekciou dýchacích ciest.

Teoreticky ju možno preukázať zistením prítomnosti legionelových mikroorganizmov v tele (napr. antigén v moči).

Liečba

Ochorenie nie je nebezpečné a zvyčajne samo ustúpi.

Účinnou metódou liečby je však antibiotická terapia, ideálne antibiotiká zo skupiny makrolidov.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/pontiacka-horecka

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button