Vyliec.sk > Choroby > Pontiacka horúčka

Pontiacka horúčka

Pontiacka horúčka Pontiacka horúčka (Legionárska choroba) je označenie pre menej známu formu infekcie Legionella pneumophila, ktorá nie je natoľko nebezpečná a ktorá postihuje predovšetkým mladých ľudí. Meno choroby je odvodené od mesta Pontiac v štáte Michigan (USA), kde bola choroba prvýkrát popísaná.

Aké sú príčiny vzniku tejto choroby? Ako sa prejavuje a dá sa vôbec liečiť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny pontiackej horúčky


Príčinou je baktéria známa ako legionela. Táto baktéria typicky žije vo vodných zdrojoch (vrátane klimatizácie), prenáša sa vdýchnutím kvapôčok kontaminovanej vody (kvapôčková infekcia) a u starších a oslabených jedincov spôsobuje ťažké a nebezpečné zápaly pľúc. To však nie je prípad Pontiackej horúčky, ktorá sa objaví u ľudí okolo 30 rokov.

Prejavy

Pontiacka horúčka sa prejavuje príznakmi infekcie horných dýchacích ciest, ako je celková nevôľa, únava, bolesti svalov, zvýšená teplota a kašeľ. Zápal pľúc sa pri Pontiackej chorobe nevyskytuje.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Diagnostika

Predpokladá sa, že väčšina prípadov tejto horúčky nie je diagnostikovaných, pretože sa zamenia s bežnou infekciou dýchacích ciest. Teoreticky ju možno preukázať zistením prítomnosti legionelových mikroorganizmov v tele (napr. antigén v moči).

Liečba

Ochorenie nie je nebezpečné a zvyčajne samo ustúpi. Účinnou metódou liečby je však antibiotická terapia, ideálne antibiotiká zo skupiny makrolidov.

Pontiacka horúčka

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.