Obezita
Žiadna učebnica medicíny nezabúda spomenúť, že obezita je v našej populácii ochorenie veľmi časté. Ako vidíme každý deň okolo seba, niečo na tom bude. Toto ochorenie je do značnej miery spojené s abnormálnou hladinou cholesterolu, no nemusí to však byť vždy.
Obezita je definovaná celkom jednoducho. Ide o zvýšenie hmotnosti spôsobené zvýšeným obsahom telesného tuku. Nie každý obézny človek je ohrozený komplikáciami tejto choroby rovnako.
Existujú v zásade dva typy obezity určované podľa tvaru tela postihnutých osôb – typ jablko a typ hruška.
- Typ hruška je typická pre ženy a postihnutá by sa dala prirovnať k Vestonickej Venuši, hlavná časť tuku je uložená v oblasti bokov.
- Typ jablko je typickejší pre mužov a znamená koncentráciu tuku v oblasti brucha. Tuk sa nachádza okolo vnútorných orgánov brucha (viscerálny tuk) a taktiež aj pod kožou. Tento viscerálny tuk síce nevidíme, ale jeho množstvo býva v priamej úmere s na prvý pohľad viditeľným tukom podkožným. Viscerálny tuk je práve tou vecou, ktorá z obezity robí veľmi nebezpečné ochorenie, je totiž spojený s metabolickým syndrómom, s chorobami srdca a ciev a so vznikom cukrovky 2. typu a jej komplikáciami.
Príčiny obezity
Obezita vzniká jedným zásadným problémom nie je to nič iné ako vyšší energetický príjem nad energetickým výdajom.
Tento stav je v drvivej väčšine spôsobený prostým prejedaním sa a nedostatkom pohybu. Svoju rolu zrejme zohráva aj dedičnosť a veľmi zriedkavé príčiny sú hormonálne problémy (Cushingovho syndróm, znížená funkciám štítnej žľazy, akromegália).
Zabudnúť sa nesmie ani na obezitu spôsobenú ako vedľajší účinok podávania kortikoidov.
Príznaky obezity
Obezita nevyzerá moc pekne a je sprevádzaná mnohými komplikáciami.
U obézneho človeka bývajú prítomné vysoké hodnoty cholesterolu, ateroskleróza, choroby srdca a ciev a už raz spomínaná cukrovka 2. typu. Obézny jedinec horšie znáša pohyb a viac sa potí.
Človek s nadmernou hmotnosťou spôsobuje tiež problémy svojim kĺbom na dolných končatinách.
Dlhodobá veľká záťaž týchto kĺbov sa prejaví skorším nástupom artrózy a zrútením nožnej klenby a vznikom plochých nôh. Postihnuté bývajú aj bedrové a kolenné kĺby.
Diagnostika
Obezita je choroba, ktorú lekár odhadne len pri pohľade na chorého.
Že je niekto tučný, to jednoducho vidíme. Pre objektivizáciu potom možno vypočítať BMI dotyčného.
Výpočet BMI
Človek si zistí svoju váhu a výšku (v metroch) a spočíta si:
BMI = hmotnosť v kg/ (výška v m)2
Jednotkou BMI je teda kg / m2 a jeho hodnota nad 30 znamená podľa tabuliek obezitu. Samozrejme je pre hodnotenie nutný aj zdravý rozum. Hodnotu nad 30 môže mať úplne obézny jedinec plný tuku aj vyšportovaný človek, u ktorého hmotnosť tvorí svalová hmota.
Množstvo tukovej hmoty možno zistiť aj pomocou tzv. kaliperácie, tzn. zmeria sa hrúbka tukových rias na niektorých miestach tela a porovná s tabuľkovými hodnotami. Možno tiež zistiť percentuálne zastúpenie telesného tuku.
To sa zistí pomocou špeciálnej váhy, ktorá do človeka vyšle slabý elektrický prúd a na základe odporu, ktorý telo kladie, potom určí množstvo vody a tuku v tele. Tuk totiž zle vedie elektrický prúd a telo s vyšším obsahom tuku tak kladie väčší odpor prechádzajúcemu prúdu.
Pre zistenie objemu rizikového tuku na bruchu sa používa zmeranie obvodu brucha a opäť sa porovnáva s tabuľkami.
Vyšetrenie je vhodné doplniť zistením hladiny cholesterolu a ďalších tukov z krvi. Obezita totiž býva sprevádzaná vysokou hladinou cholesterolu.
Liečba obezity
Obezita sa dá veľmi ľahko liečiť, dôležitá je diétna terapia a dostatok pohybu, čo znamená veľa cvičiť a neprejedať sa. Zostáva dodať, že diéta musí byť komplexná, dlhodobá a mala by byť konzultovaná s odborníkom.
Diéta znamená zmenu stravovacích návykov, nie neprijímanie potravy. Pokiaľ ide o pohyb, tak nie je potrebné lámať rekordy a behať maratón – chôdza úplne stačí.
Pol hodiny obyčajnej chôdze denne má obrovský efekt nielen na zníženie hmotnosti, ale podieľa sa aj na ochrane kardiovaskulárneho aparátu pred jeho chorobami. Ľudia s kĺbmi poškodenými artrózou by mali preferovať plávanie alebo bicyklovanie.
Ak sú prítomné iné vyvolávajúce príčiny obezity, potom by sme ich mali liečiť. Príkladom je liečba hormonálnych porúch, či evetuálne vysadenie kortikoidov, ak je to možné.
V určitých prípadoch môže odborník predpísať lieky na chudnutie. Tieto lieky fungujú na princípe zníženia chuti do jedla alebo na zabránenie vstrebávania tuku v čreve.
Pokiaľ ide o liposukciu, tak to je len kozmetický výkon, ktorý spočíva v odsatí podkožného tuku. Najviac škodlivý tuk však je, ako už bolo spomenuté, uložený okolo brušných orgánov a ten liposukcia neodstraňuje.
Liposukcia teda okrem prostého zníženia hmotnosti a kozmetického efektu nemá žiadny výrazný liečebný efekt.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/obezita
Použité zdroje: základné zdroje textu
Určite sa prikláňam k tomu, že obezita je choroba a netreba sa kvôli nej hanbiť ako väčšina ľudí má predsudky. Dôležité je s ňou bojovať hneď na začiatku ako s každou inou chorobou. Aj s nádchou sa snažíme skoncovať čo najrýchlejšie, najskôr svojpomocne a keď sa nedarí, navštívime lekára.