Nedostatok imunoglobulínu A (IgA)

Nedostatok imunoglobulínu ANedostatok imunoglobulínu A (IgA) je vrodené ochorenie, ktoré síce môže spôsobiť rôzne komplikácie, ale nie je vyložene nebezpečné. Imunoglobulín A je typ protilátok, ktoré sú zodpovedné za slizničnú imunitu, tj. obranu slizníc proti mikroorganizmami. Teraz si povedzme niekoľko informácií o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe.

Nedostatok imunoglobulínu A a jeho príčiny


Príčinou sú vrodené genetické mutácie, ktoré rôznymi spôsobmi narušujú tvorbu imunoglobulínu A.

Predpokladá sa, že nedostatok imunoglobulínu A je veľmi častý a vyskytuje sa u jedného človeka z niekoľkých stoviek.

Prejavy

Hlavným prejavom je oslabenie imunity slizníc, čo vedie k častejším infekciám dýchacích ciest (infekcia horných dýchacích ciest, zápaly priedušiek a zápaly pľúc), tráviaceho traktu a močovej sústavy.

Vzhľadom k faktu, že zvyšok imunitného systému funguje dobre, nebývajú však infekcie dramatické a mnoho ľudí o svojej vrodenej poruche ani nevie.

U ľudí s nedostatkom IgA nebol pozorovaný zvýšený výskyt nádorov, ale bol u nich popisovaný častejší výskyt niektorých autoimunitných chorôb.

Pozn: Gastroenterológovia vedia, že nedostatok imunoglobulínu A môže skomplikovať diagnostiku celiakie. Diagnóza je totiž stanovovaná na základe zistenia zvýšenej koncentrácie jedného podtypu IgA protilátok v krvi (tzv. IgA proti tkanivovej transglutamináze). Ľudia, ktorí majú ako celiakiu, tak nedostatok IgA, budú mať toto vyšetrenie falošne negatívne.

Diagnostika

Diagnózu zistíme vyšetrením koncentrácie IgA protilátok v krvi pomocou odberu vzorky žilovej krvi.

Liečba

Samotný nedostatok IgA nemožno vyliečiť, je preto nutné predchádzať infekciám správnou životosprávou a v prípade ich prepuknutia ich včas liečiť (typicky ide o bakteriálne infekcie dobre liečiteľné antibiotikami).

Zdroj: https://www.stefajir.cz/nedostatek-imunoglobulinu-a

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button