Vyliec.sk > Choroby > Horúčka Dengue

Horúčka Dengue

Horúčka DengueHorúčka Dengue je vážne infekčné tropické ochorenie, ktoré môže v niektorých prípadoch prebiehať pod obrazom smrteľne nebezpečnej krvácavej horúčky (tj. ochorenie podobné Ebole a iným podobným infekciám).

Aké sú príčiny vzniku tohto ochorenia? Ako sa prejavuje a dá sa vôbec liečiť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny horúčky Dengue


Horúčka Dengue je spôsobená vírusom, ktorý sa do ľudského tela dostáva najčastejšie pri bodnutí moskytom alebo drobným hmyzom. Typický výskyt je v tropickej subsaharskej Afrike, niektorých štátoch Južnej Ameriky a v Juhovýchodnej Ázii.

Prejavy

Horúčka Dengue má našťastie väčšinou skôr ľahší priebeh, aj tak je však nepríjemná. Prejavy sa väčšinou objavujú do týždňa po nákaze a zahŕňajú nešpecifické chrípkové príznaky ako sú bolesti hlavy, horúčka a bolesti svalov a kĺbov.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Horúčka môže byť niekedy veľmi vysoká a dosahovať 39-40 ° C. Na koži postihnutých môžu vzniknúť vyrážky, v skutočnosti ide o tzv. petéchie (drobné bodkovité prekrvené miesta).

Asi len 5% prípadov prebieha pod obrazom krvácavej horúčky, kedy je zvýšená priepustnosť krvných ciev so stratami krvi a krvnej tekutiny. Objavuje sa krvácanie do viacerých tkanív a orgánov, postihnutý človek bez pomoci (a mnohokrát aj pri maximálnej lekárskej starostlivosti) zomiera na šokový stav s rozvratom kardiovaskulárneho systému.

Diagnostika

V oblastiach výskytu horúčky Dengue je možno na nákazu pomýšľať u chorých s vyššie spomínanými príznakmi. Základom diagnózy je potvrdenie prítomnosti vírusu v krvi a v telesných tekutinách buď priamou kultiváciou v špeciálne vybavenom mikrobiologickom laboratóriu alebo pomocou sérologických metód a potvrdenie prítomnosti nukleovej kyseliny vírusu.

Prevencia

V postihnutých oblastiach je vhodné používať ochranné pomôcky a repelenty na zníženie rizika bodnutia nakazeným moskytom. Organizovaná prevencia spočíva v pokusoch o znižovaní počtu moskytov (lokálne používanie insekticídov, vysúšanie bažín, kde sa moskyty liahnu, a pod.).

Liečba

Horúčka Dengue sa nedá liečiť a neexistuje liek, ktorý by vyhubil tento vírus. Z toho dôvodu je liečba skôr symptomatická, pacienti v ťažších stavoch by mali byť hospitalizovaní na monitorovanom lôžku so sledovaním a udržiavaním základných životných funkcií. Terapia je podporná v zmysle zaistenia prísunu kyslíka, infúznu liečbu k udržaniu krvného obehu a podávanie liekov na tlmenie horúčky (antipyretiká).

Horúčka Dengue

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.