Úvod / Choroby / Horúčka Dengue

Horúčka Dengue

Horúčka DengueHorúčka Dengue je vážne infekčné tropické ochorenie, ktoré môže v niektorých prípadoch prebiehať pod obrazom smrteľne nebezpečnej krvácavej horúčky (tj. ochorenie podobné Ebole a iným podobným infekciám).

Aké sú príčiny vzniku tohto ochorenia? Ako sa prejavuje a dá sa vôbec liečiť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny horúčky Dengue


Horúčka Dengue je spôsobená vírusom, ktorý sa do ľudského tela dostáva najčastejšie pri bodnutí moskytom alebo drobným hmyzom. Typický výskyt je v tropickej subsaharskej Afrike, niektorých štátoch Južnej Ameriky a v Juhovýchodnej Ázii.

Prejavy

Horúčka Dengue má našťastie väčšinou skôr ľahší priebeh, aj tak je však nepríjemná. Prejavy sa väčšinou objavujú do týždňa po nákaze a zahŕňajú nešpecifické chrípkové príznaky ako sú bolesti hlavy, horúčka a bolesti svalov a kĺbov.

Horúčka môže byť niekedy veľmi vysoká a dosahovať 39-40 ° C. Na koži postihnutých môžu vzniknúť vyrážky, v skutočnosti ide o tzv. petéchie (drobné bodkovité prekrvené miesta).

Asi len 5% prípadov prebieha pod obrazom krvácavej horúčky, kedy je zvýšená priepustnosť krvných ciev so stratami krvi a krvnej tekutiny. Objavuje sa krvácanie do viacerých tkanív a orgánov, postihnutý človek bez pomoci (a mnohokrát aj pri maximálnej lekárskej starostlivosti) zomiera na šokový stav s rozvratom kardiovaskulárneho systému.

Diagnostika

V oblastiach výskytu horúčky Dengue je možno na nákazu pomýšľať u chorých s vyššie spomínanými príznakmi. Základom diagnózy je potvrdenie prítomnosti vírusu v krvi a v telesných tekutinách buď priamou kultiváciou v špeciálne vybavenom mikrobiologickom laboratóriu alebo pomocou sérologických metód a potvrdenie prítomnosti nukleovej kyseliny vírusu.

Prevencia

V postihnutých oblastiach je vhodné používať ochranné pomôcky a repelenty na zníženie rizika bodnutia nakazeným moskytom. Organizovaná prevencia spočíva v pokusoch o znižovaní počtu moskytov (lokálne používanie insekticídov, vysúšanie bažín, kde sa moskyty liahnu, a pod.).

Liečba

Horúčka Dengue sa nedá liečiť a neexistuje liek, ktorý by vyhubil tento vírus. Z toho dôvodu je liečba skôr symptomatická, pacienti v ťažších stavoch by mali byť hospitalizovaní na monitorovanom lôžku so sledovaním a udržiavaním základných životných funkcií. Terapia je podporná v zmysle zaistenia prísunu kyslíka, infúznu liečbu k udržaniu krvného obehu a podávanie liekov na tlmenie horúčky (antipyretiká).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *