Vyliec.sk > Choroby > Choroba z ožiarenia

Choroba z ožiarenia

Choroba z ožiarenia

Choroba z ožiarenia je označením pre stav, ktorý vzniká po vystavení organizmu ionizujúcemu žiareniu. Choroba je prejavom akútneho poškodenia buniek žiarením, ktoré vedie k ich smrti. Je dôležité si uvedomiť, že tkanivá sú voči žiareniu tým citlivejšie, čím rýchlejšie sa ich bunky množia (Toho sa pochopiteľne využíva v ožarovanie pacientov s nádorovými chorobami, pretože bunky nádorov sa množia veľmi rýchlo).

Tento článok je doplnkom všeobecného článku o účinkoch radiačného žiarenia na ľudský organizmus, ktorý odporúčame prečítať tiež.

Citlivé tkanivá na ožiarovanie


Tkanivá ľudského tela najcitlivejšie k žiareniu sú teda pomerne logicky tie, v ktorých prebieha vysoká výmena a množenie buniek – pohlavné žľazy muža (tvorba spermií), kostná dreň (tvorba krvných buniek), koža (obnova buniek kožného krytu) a tráviaci trakt (obnova povrchu jeho slizníc). Naopak mozog je voči žiareniu veľmi odolný, pretože jeho bunky sa u človeka nemnožia vôbec.

Pri priamom smrtiacom účinku žiarenia na bunky sme schopní veľmi presne určiť, aká energia žiarenia (tj. miera ožiarenia) vedie k vzniku konkrétnych prejavov. Energiu prijatého žiarenia môžeme počítať v celého množstva jednotiek, asi najznámejšie sú tzv. Sievert [Sv], ktoré sa v praxi najčastejšie udávajú vo forme milisievertov [mSv]. Sieverty vyjadrujú ako dávku prijatej energie, tak aj ich efekt na rôzne tkanivá. U choroby z ožiarenia je podstatné, aby sme konkrétnu dávku dostali v pomerne krátkom časovom úseku. (Choroba z ožiarenia)

Skôr ako preberieme základné príznaky, je vhodné si pre porovnanie uvedomiť, akým dávkam môžeme byť vystavení.

CT brucha: cca 5-15 mSv za vyšetrenie

povolená dávka zamestnancov pracujúcich s radiáciou: v priemere 20mSv ročne po dobu 5 rokov (tj. dokopy 100 mSv v období 5 rokov), s maximálnou ročnou dávkou 50 mSv

pracovníci v elektrárni Fukushima: okolo 200mSv v niekoľkých dňoch

Rozsah radiačnej dávky a jej vedľajšie účinky

0-250 mSv – Zvyčajne sa nevyskytujú žiadne príznaky. Táto dávka sa (v čase písania tohto článku) týka pracovníkov japonskej jadrovej elektrárne Fukushima.

250-1000 mSv – Môžu sa objaviť mierne príznaky ako sú nevoľnosť a strata chuti do jedla. U mužov sa môže objaviť dočasná neplodnosť spôsobená poškodením v tej dobe tvorených spermií.

1000-2000 mSv – Objavuje sa nevoľnosť, strata chuti do jedla, v krvi sa môže mierne znížiť počet bielych krviniek. Príznaky sa objavia za niekoľko hodín po ožiarení.

2000-6000 mSv – Nevoľnosť sa objavuje častejšie, býva sprevádzaná zvracaním. Postihnutého bolí hlava, objaví sa zvýšená teplota. Výraznejšie klesá počet bielych krviniek a narúša sa imunita, človek je ohrozený infekciami, môžu mu vypadávať vlasy a chlpy, kožný kryt môže byť poškodený. Narušenie krvnej zrážanlivosti má za následok krvácanie zo slizníc a mnohokrát aj vnútorné krvácanie.

6000-8000 mSv – Nastupujú klasické príznaky ako je nevoľnosť, zvracanie, hnačka, pokles bielych krviniek, vypadávanie vlasov a chlpov. Môže byť prítomný aj rozvrat vnútorného prostredia organizmu vyvolaný ťažkou hnačkou pri radiačnej kolitíde, zmätenosť a objaviť sa môžu aj infekcie. (Choroba z ožiarenia)

8000-30,000 mSv – K už vyššie spomenutým príznakom sa pripája porucha vedomia. Smrť je v podstate istá. Poškodenie kože sa prejavuje vznikom rozsiahlych radiačných popálenín.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie výživové doplnky, alebo si kúpte prípravok na dezinfekciu rúk. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo!

Zdroj: https://www.stefajir.cz/nemoc-z-ozareni

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.