Vyliec.sk / Choroby / Choroba z ožiarenia

Choroba z ožiarenia

Choroba z ožiarenia

Choroba z ožiarenia je označením pre stav, ktorý vzniká po vystavení organizmu ionizujúcemu žiareniu. Choroba je prejavom akútneho poškodenia buniek žiarením, ktoré vedie k ich smrti. Je dôležité si uvedomiť, že tkanivá sú voči žiareniu tým citlivejšie, čím rýchlejšie sa ich bunky množia (Toho sa pochopiteľne využíva v ožarovanie pacientov s nádorovými chorobami, pretože bunky nádorov sa množia veľmi rýchlo).

Tento článok je doplnkom všeobecného článku o účinkoch radiačného žiarenia na ľudský organizmus, ktorý odporúčame prečítať tiež.

Citlivé tkanivá na ožiarovanie


Tkanivá ľudského tela najcitlivejšie k žiareniu sú teda pomerne logicky tie, v ktorých prebieha vysoká výmena a množenie buniek - pohlavné žľazy muža (tvorba spermií), kostná dreň (tvorba krvných buniek), koža (obnova buniek kožného krytu) a tráviaci trakt (obnova povrchu jeho slizníc). Naopak mozog je voči žiareniu veľmi odolný, pretože jeho bunky sa u človeka nemnožia vôbec.

Pri priamom smrtiacom účinku žiarenia na bunky sme schopní veľmi presne určiť, aká energia žiarenia (tj. miera ožiarenia) vedie k vzniku konkrétnych prejavov. Energiu prijatého žiarenia môžeme počítať v celého množstva jednotiek, asi najznámejšie sú tzv. Sievert [Sv], ktoré sa v praxi najčastejšie udávajú vo forme milisievertov [mSv]. Sieverty vyjadrujú ako dávku prijatej energie, tak aj ich efekt na rôzne tkanivá. U choroby z ožiarenia je podstatné, aby sme konkrétnu dávku dostali v pomerne krátkom časovom úseku. (Choroba z ožiarenia)

Skôr ako preberieme základné príznaky, je vhodné si pre porovnanie uvedomiť, akým dávkam môžeme byť vystavení.

CT brucha: cca 5-15 mSv za vyšetrenie

povolená dávka zamestnancov pracujúcich s radiáciou: v priemere 20mSv ročne po dobu 5 rokov (tj. dokopy 100 mSv v období 5 rokov), s maximálnou ročnou dávkou 50 mSv

pracovníci v elektrárni Fukushima: okolo 200mSv v niekoľkých dňoch

Rozsah radiačnej dávky a jej vedľajšie účinky

0-250 mSv - Zvyčajne sa nevyskytujú žiadne príznaky. Táto dávka sa (v čase písania tohto článku) týka pracovníkov japonskej jadrovej elektrárne Fukushima.

250-1000 mSv - Môžu sa objaviť mierne príznaky ako sú nevoľnosť a strata chuti do jedla. U mužov sa môže objaviť dočasná neplodnosť spôsobená poškodením v tej dobe tvorených spermií.

1000-2000 mSv - Objavuje sa nevoľnosť, strata chuti do jedla, v krvi sa môže mierne znížiť počet bielych krviniek. Príznaky sa objavia za niekoľko hodín po ožiarení.

2000-6000 mSv - Nevoľnosť sa objavuje častejšie, býva sprevádzaná zvracaním. Postihnutého bolí hlava, objaví sa zvýšená teplota. Výraznejšie klesá počet bielych krviniek a narúša sa imunita, človek je ohrozený infekciami, môžu mu vypadávať vlasy a chlpy, kožný kryt môže byť poškodený. Narušenie krvnej zrážanlivosti má za následok krvácanie zo slizníc a mnohokrát aj vnútorné krvácanie.

6000-8000 mSv - Nastupujú klasické príznaky ako je nevoľnosť, zvracanie, hnačka, pokles bielych krviniek, vypadávanie vlasov a chlpov. Môže byť prítomný aj rozvrat vnútorného prostredia organizmu vyvolaný ťažkou hnačkou pri radiačnej kolitíde, zmätenosť a objaviť sa môžu aj infekcie. (Choroba z ožiarenia)

8000-30,000 mSv - K už vyššie spomenutým príznakom sa pripája porucha vedomia. Smrť je v podstate istá. Poškodenie kože sa prejavuje vznikom rozsiahlych radiačných popálenín.

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.