Vyliec.sk > Choroby > Amiodarónové pľúca

Amiodarónové pľúca

amiodarónové pľúcaAmiodarónové pľúca je označenie pre postihnutie pľúc spôsobené zlúčeninou známu ako amiodarón. Nejedná sa o častú príčinu, je však pomerne nebezpečná. Čo všetko toto ochorenie môže spôsobiť, ako sa prejavuje, ako ho diagnostikovať a ako ho môžeme liečiť? Viac podrobnosti sa dozviete v nasledujúcom článku.

Príčiny amiodaróných pľúc


Príčinou je obvykle dlhodobé užívanie liekov, ktoré obsahujú zlúčeninu amiodarón (napr. lieky Amiodarón, Cordarone, Sedacoron, apod.). Tieto lieky sú pomerne účinné antiarytmiká používané na liečbu a prevenciu návratu rôznych porúch srdcového rytmu. Riziko rastie s vekom pacienta a dávkou užívaného amiodarónu.

Prejavy

Amiodarónové pľúca sa začnú zvyčajne prejavovať až po mesiacoch užívania lieku obsahujúceho amiodarón, prejavy zodpovedajú pľúcnej fibróze. Príznaky zahŕňajú suchý kašeľ, ľahko zvýšenú teplotu a zhoršujúcou sa dýchavičnosťou pri námahe.

Diagnóza

Diagnózu určíme na základe klinických ťažkostí človeka, ktorý užíva liek obsahujúci amiodarón, postihnutiu funkcie pľúc zistené pri spirometrii a na röntgene hrudníka a najmä na CT vyšetrenie.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Liečba

Základom liečby je okamžité vysadenie amiodaronu a jeho nahradenie iným antiarytmikami, ak je to možné. Už toto opatrenie u mnohých ľudí vedie k zlepšovaniu nálezu. Pri ťažších prípadoch je niekedy nutné podávanie kortikoidov a kyslíková terapia (vrátane domácej kyslíkovej terapie).

Amiodarónové pľúca

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.