Amiodarónové pľúca

amiodarónové pľúcaAmiodarónové pľúca je označenie pre postihnutie pľúc spôsobené zlúčeninou známu ako amiodarón. Nejedná sa o častú príčinu, je však pomerne nebezpečná. Čo všetko toto ochorenie môže spôsobiť, ako sa prejavuje, ako ho diagnostikovať a ako ho môžeme liečiť? Viac podrobnosti sa dozviete v nasledujúcom článku.

Príčiny amiodaróných pľúc

Príčinou je obvykle dlhodobé užívanie liekov, ktoré obsahujú zlúčeninu amiodarón (napr. lieky Amiodarón, Cordarone, Sedacoron, apod.). Tieto lieky sú pomerne účinné antiarytmiká používané na liečbu a prevenciu návratu rôznych porúch srdcového rytmu. Riziko rastie s vekom pacienta a dávkou užívaného amiodarónu.

Prejavy

Amiodarónové pľúca sa začnú zvyčajne prejavovať až po mesiacoch užívania lieku obsahujúceho amiodarón, prejavy zodpovedajú pľúcnej fibróze. Príznaky zahŕňajú suchý kašeľ, ľahko zvýšenú teplotu a zhoršujúcou sa dýchavičnosťou pri námahe.

Diagnóza

Diagnózu určíme na základe klinických ťažkostí človeka, ktorý užíva liek obsahujúci amiodarón, postihnutiu funkcie pľúc zistené pri spirometrii a na röntgene hrudníka a najmä na CT vyšetrenie.

Liečba

Základom liečby je okamžité vysadenie amiodaronu a jeho nahradenie iným antiarytmikami, ak je to možné. Už toto opatrenie u mnohých ľudí vedie k zlepšovaniu nálezu. Pri ťažších prípadoch je niekedy nutné podávanie kortikoidov a kyslíková terapia (vrátane domácej kyslíkovej terapie).

Zdroj: https://www.stefajir.cz/amiodaronova-plice

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.