Kyretáž maternice

vyšetrenie kyretáž materniceČo je to kyretáž maternice, aký je princíp a využitie tejto vyšetrovacej metódy? Ako sa pred zákrokom treba pripraviť a aké sú jeho nevýhody?

Kyretáž maternice je diagnostický a zároveň aj liečebný zákrok, ktorý je známy tiež pod ľudovým názvom „vyškriabať“. Tento zákrok je medzi ženami trochu obávaný, aj keď sú jeho riziká pomerne malé.

Princíp kyretáže maternice


Princípom je zavedenie kovového nástroja (kyretu) cez pošvu do maternice a vyškriabanie obsahu dutiny maternice.

Vyškriabane tkanivo z maternice potom môže byť podľa potreby odoslané na histologické vyšetrené. Samotný zákrok len málokedy trvá dlhšie ako 20 minút.

Príprava pred vyšetrením

Vzhľadom k faktu, že sa zákrok vykonáva v celkovej anestézii (uspanie), mala by mať žena pred plánovanou neakútnou kyretážou hotové klasické predoperačné vyšetrenie a cca 4-6 hodín pred zákrokom by nemala nič jesť a piť.

Kyretáž sa zvyčajne nevykonáva ambulantne, ale počas krátkej hospitalizácie, ktorá trvá 1-2 dni.

Využitie

Kyretáž bola kedysi hlavnou metódou vykonávania potratov, v dnešnej dobe bola však už nahradená inými metódami.

V pôrodníctve dnes kyretáž slúži na odstránenie častí placenty, ktoré nevyšli počas pôrodu, alebo k riešeniu zamĺknutého potratu (missed abortion), tj. samovoľného potratu, keď nedošlo k vypudeniu mŕtveho plodu.

Ďalší prípad, kedy sa kyretáž maternice môže vykonať je pri maternicovom krvácaní nejasnej príčiny po menopauze, pri zosilnení sliznice maternice na ultrazvuku (na vylúčenie skorých foriem rakoviny maternice) a pri silnom gynekologickom krvácaní z maternice, ktoré ženu ohrozuje.

Nevýhody kyretáže

Zrejme najčastejšou komplikáciou po kyretáži je gynekologické krvácanie, ktoré však väčšinou nie je veľmi silné a samo od seba ustáva.

Veľmi zriedkavo môže byť krvácanie naozaj masívne, alebo je sprevádzané poranením steny maternice, alebo nechceným poranením okolitých orgánov.

Vo veľmi zriedkavých prípadoch môže dôjsť k poraneniu, ktoré môže vyústiť v nutnosť odstránenia maternice, to je však skutočne raritná situácia.

Výrazne menej častou komplikáciou sú gynekologické infekcie (bolesti brucha, horúčka, výtok).

Po vykonaní kyretáže, ktorá prebehla bez komplikácií sa odporúča vyčkať so sexom minimálne cca 14 dní, pretože pohlavný styk by bol veľmi bolestivý.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/kyretaz-delohy

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button