Koronarografia

vyšetrenie koronarografiaČo je to koronarografia, aký je princíp a význam tohto vyšetrenia? Ako sa pred vyšetrením pripraviť a aké sú výhody a nevýhody tohto vyšetrenia?

Koronarografia je vyšetrením vencovitých (koronárnych) tepien.

Tieto dve tepny vystupujú z aorty a prebiehajú po povrchu srdca. Hoci sú oproti iným cievam relatívne malé a krátke, majú životne dôležitú úlohu – zásobujú krvou a kyslíkom srdcový sval.

Princíp koronarografie


Vyšetrenie prebieha poležiačky. Hoci sa jedná o vyšetrenie srdcových tepien, začína sa obvykle v pravej slabine.

Do tepny v slabine (stehenná tepna) sa zabodne ihla a tou sa do cievy zavedie tenká trubička (sonda), ktorá sa začne pomaly posúvať brušnou a následne aj hrudnou aortou smerom k srdcu.

Sonda teda „putuje“ proti smeru toku krvi a jej posunovanie vyšetrujúci lekár neustále sleduje na obrazovke prístroja.

Akonáhle sa sonda dostane až k srdcu do miest, kde z aorty odstupujú vencovité tepny, vypustí sa do sondy kontrastná látka. Táto látka vtečie do koronárnych tepien a na obrazovke môže lekár pozorovať ich plnenie. To lekárovi umožní vidieť zúžené úseky vencovitých tepien a aj ich uzávery.

Vyšetrenie skončí vytiahnutím sondy. Miesto, kde sa do stehennej tepny sonda zaviedla, sa zaťaží na niekoľko hodín vrecúškom s pieskom, ktoré zabráni krvácaniu.

Pacientovi sa počas celého nasledujúceho dňa odporúča pokoj na lôžku.

Príprava pred vyšetrením

Vzhľadom k väčšej náročnosti tohto vyšetrenia je zvyčajne potrebná určitá príprava – podajú sa lieky proti alergii a s predstihom sa pacientovi vyholí trieslová oblasť, kde je vykonaný vstup do stehennej tepny.

Koronarografia sa vykonáva nalačno.

Význam vyšetrenia

Toto vyšetrenie má význam tam, kde predpokladáme významné zúženie, či uzáver vencovitých tepien – to znamená u predpokladanej ischemickej chorobe srdca.

Dôvodov na vyšetrenie je viacero, ale najčastejším je koronarografia vykonávaná u pacientov s námahovými bolesťami na hrudi, ktoré majú charakter anginy pectoris, a potom samozrejme pri infarkte myokardu.

Vtip spočíva v tom, že mnohokrát je nutné pacienta poslať na koronarografiu akosi „naslepo“, pretože preukázateľné postihnutia koronárnych tepien ukáže až koronarografia samotná.

Nevyhnutne často sa tak stávajú prípady, keď človek, u ktorého predpokladáme závažné postihnutie, má nakoniec na koronarografii nález normálny.

Na druhú stranu je veľa pacientov, u ktorých si nie sme závažnosťou ich ťažkostí moc istí, a koronarografia napriek tomu ukáže závažné postihnutia a snáď pacientom aj zachráni život.

Hlavnou prednosťou koronarografie je to, že pri náleze významného zúženie či uzáveru sa koronarografia ako vyšetrovacia metóda zmení na liečebnú metódu.

Pomocou vyšetrovacej sondy totiž lekár do oblasti zúženie zasunie balónik, ktorý sa nafúkne a roztiahne zúžené miesto – tento zákrok sa nazýva ako koronárna angioplastika.

Roztiahnutie balónikom sa následne doplní zavedením stentu, ktorý si môžeme predstaviť ako krátku dutú trubičku.

Nevýhody

Koronarografia so sebou nesie určité riziká. Môže vzniknúť alergia na kontrastnú látku a tiež môže dôjsť ku krvácaniu zo stehennej tepny – vznikne modrina. Je tiež nutné povedať, že asi v 1% prípadov môže koronarografia pri ošetrovaní vencovitých tepien spôsobiť infarkt.

Na vyššie uvedené riziká sa však musíme pozerať rozumne – koronarografia sa vykonáva tam, kde máme vážnu obavu o zdravie a život pacienta a riziká zákroku sú viac ako vyvážené potenciálnym prínosom samotného vyšetrenia.

Výhody

Koronarografia je skvelé vyšetrenie, ktoré aj napriek viacerým rizikám vie ukázať, v akom stave sú vencovité tepny a v prípade potreby vie pomocou zavedenia stentu vyliečiť ich zúženie a uzávery.

Sieť kardiologických centier schopných vykonať akútnu koronarografiu 24 hodín denne je dôvodom, prečo je Slovenská republika považovaná za jeden z najbezpečnejších štátov na svete pre človeka, ktorý práve dostal srdcový infarkt.

To samozrejme neznamená, že každý človek s infarktom môže byť v SR zachránený, proste má len vyššiu šancu na prežitie ako inde.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/koronarografie

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button