Zieveho syndróm

Zieveho syndrómZieveho syndróm je stav, ktorý je spojený s alkoholizmom. Na interných oddeleniach sa s ním lekár stretáva u hospitalizovaných chronických alkoholikov relatívne často. Viac informácií o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe sa dočítate v nasledujúcom článku.

Zieveho syndróm a jeho príčiny


Podstatou stave je uvoľňovanie tuku z pečene a odbúravanie červených krviniek ako dôsledok nadmernej konzumácie alkoholu.

Prejavy

U pacienta nachádzame zvýšené množstvo tukov v krvi a chudokrvnosť na podklade rozpadu červených krviniek (tzv. Hemolytická anémia).

Typická je aj žltačka (z časti ako dôsledok narušenej funkcie pečene a z časti ako dôsledok uvoľnenia bilirubínu z rozpadnutých červených krviniek).

Okrem toho v rôznej miere nájdeme obraz postihnutia pečene alkoholom v podobe zvýšených pečeňových testov.

U Zieveho syndrómu bývajú prítomné aj bolesti brucha a nechutenstvo.

Diagnostika

K diagnóze je potrebné získať informácie o alkoholizme dotyčného a potom odobrať krv, kde nájdeme vyššie zmienené abnormality.

Liečba

Základom je zabrániť ďalšiemu prísunu alkoholu, zabezpečiť pacientovi dostatočnú výživu, zavodniť ho a podávať vitamíny (ktoré alkoholikovi zvyčajne chýbajú).

Už po krátkej dobe dochádza k úprave stavu.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/zieveho-syndrom

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button