Syndróm explodujúcej hlavy

Čo je to syndróm explodujúcej hlavy, aké sú jeho príčiny, ako sa prejavuje, ako tento syndróm diagnostikovať a môžeme ho účinne liečiť? Syndróm explodujúcej hlavy je veľmi zriedkavé ochorenie, ktoré bolo spomenuté v jednom z dielov seriálu dr. House. Vyskytuje sa o niečo častejšie u žien a postihnutým môže veľmi nepríjemne znepríjemňovať život.

Príčiny syndrómu explodujúcej hlavy


Nie je jasné, čo presne je vyvolávajúcim faktorom tohto stavu.

Niekedy sa predpokladá istý vplyv únavy, stresu a psychického vyčerpania.

Môže sa jednať aj o epileptický záchvat, ktorý postihuje časť mozgu blízko regiónu, ktorý spracováva zvuky. Tak či onak, prejavy syndrómu sú veľmi nepríjemné.

Prejavy

Syndróm sa zaraďuje do skupiny porúch spánku. Počas spánku je postihnutý prebudený nepríjemným vnemom, ktorý možno popísať ako zvuk výbuchu.

Zdroj výbuchu udáva postihnutý vo svojej hlave. Vnem nie je bolestivý a môže sa niekoľkokrát po sebe opakovať.

Efekt týchto nepríjemných pocitov na spánok a na celkový psychický stav postihnutého si možno ľahko predstaviť.

Diagnostika

Syndróm nemožno mimo údajov od pacienta prakticky nijako diagnostikovať, možno vykonať EEG vyšetrenie k eventuálnemu vylúčenie epilepsie.

U pacienta s vyššie uvedenými ťažkosťami by sa určite malo vykonať aj CT mozgu k vylúčeniu akýchkoľvek patologických procesov v mozgovom tkanive (mozgové nádory a pod.).

Liečba

Problémy väčšinou samé vymiznú a nie je potrebné ich nijako dôrazne liečiť. Všeobecne sa odporúča dostatok spánku, pravidelný spánkový režim, vyhýbanie sa alkoholu pred spaním, relaxačné cvičenia a pod.

V ťažších prípadoch predpísali neurológovia pacientom so syndrómom explodujúcej hlavy antidepresíva, ktoré prinášajú tiež veľmi pozitívny efekt na tento syndróm.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/syndrom-explodujici-hlavy

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button