Goodov syndróm
Goodov syndróm je veľmi zriedkavé ochorenie postihujúce imunitný systém. Prejavuje sa u dospelých ľudí nad 40 rokov a príčina nie je celkom jasná. Čo je to Goodov syndróm, aké sú jeho príčiny, ako sa prejavuje a ako tento syndróm liečiť?
Príčina Goodovho syndrómu
Príčina vzniku choroby nie je jasná, predpokladá sa určitá porucha funkcie kostnej drene a súvislosť má zrejme aj postihnutie týmusu.
Prejavy
Choroba sa prejavuje poruchou funkcie niektorých typov bielych krviniek (B- a T-lymfocytov) a potom aj nádorom týmusu.
Týmus je orgán nachádzajúci sa v oblasti krku. Najaktívnejší je v detskom veku, kedy sa v ňom trénujú T-lymfocyty. U dospelých sa v ňom ukladá tuk a týmus sa pomaly zmenšuje.
U Goodovho syndrómu sa vytvorí nádor (thymom), ktorý môže utláčať okolité tkanivá – môže spôsobiť poruchy prehĺtania a dýchania.
Znížená funkcia lymfocytov sa prejaví nízkou hladinou protilátok v krvi a zvýšenou náchylnosťou chorého k vzniku bakteriálnych, vírusových aj plesňových infekcií.
U Goodovho syndrómu sa objavujú aj hnačky, ale ich príčina nie je celkom jasná.
Diagnostika
Počty bielych krviniek a protilátok sa jednoducho zistia z krvi pri imunologickom vyšetrení. Nádorová hmota môže byť nájdená na röntgenovej snímke hrudníka, či ešte lepšie nájdená môže byť pomocou ultrazvuku krku.
Liečba
Nádor týmusu sa chirurgicky odstraňuje a jeho úspešné odstránenie mierne zlepšuje prognózu chorých. Funkciu imunitného systému to však príliš nezlepší.
Pacientom sa niekedy podávajú protilátky injekčne a vzniknuté infekcie je nutné starostlivo liečiť antibiotikami. Aj napriek maximálnej starostlivosti nie je prognóza chorých príliš priaznivá a postihnutí na infekcie nakoniec umierajú.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/gooduv-syndrom
Použité zdroje: základné zdroje textu