Goodov syndróm

Goodov syndróm je veľmi zriedkavé ochorenie postihujúce imunitný systém. Prejavuje sa u dospelých ľudí nad 40 rokov a príčina nie je celkom jasná. Čo je to Goodov syndróm, aké sú jeho príčiny, ako sa prejavuje a ako tento syndróm liečiť?

Príčina Goodovho syndrómu

Príčina vzniku choroby nie je jasná, predpokladá sa určitá porucha funkcie kostnej drene a súvislosť má zrejme aj postihnutie týmusu.

Prejavy

Choroba sa prejavuje poruchou funkcie niektorých typov bielych krviniek (B- a T-lymfocytov) a potom aj nádorom týmusu.

Týmus je orgán nachádzajúci sa v oblasti krku. Najaktívnejší je v detskom veku, kedy sa v ňom trénujú T-lymfocyty. U dospelých sa v ňom ukladá tuk a týmus sa pomaly zmenšuje.

U Goodovho syndrómu sa vytvorí nádor (thymom), ktorý môže utláčať okolité tkanivá – môže spôsobiť poruchy prehĺtania a dýchania.

Znížená funkcia lymfocytov sa prejaví nízkou hladinou protilátok v krvi a zvýšenou náchylnosťou chorého k vzniku bakteriálnych, vírusových aj plesňových infekcií.

U Goodovho syndrómu sa objavujú aj hnačky, ale ich príčina nie je celkom jasná.

Diagnostika

Počty bielych krviniek a protilátok sa jednoducho zistia z krvi pri imunologickom vyšetrení. Nádorová hmota môže byť nájdená na röntgenovej snímke hrudníka, či ešte lepšie nájdená môže byť pomocou ultrazvuku krku.

Liečba

Nádor týmusu sa chirurgicky odstraňuje a jeho úspešné odstránenie mierne zlepšuje prognózu chorých. Funkciu imunitného systému to však príliš nezlepší.

Pacientom sa niekedy podávajú protilátky injekčne a vzniknuté infekcie je nutné starostlivo liečiť antibiotikami. Aj napriek maximálnej starostlivosti nie je prognóza chorých príliš priaznivá a postihnutí na infekcie nakoniec umierajú.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/gooduv-syndrom

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button