Fetálny alkoholový syndróm

Fetálny alkoholový syndróm je nanešťastie relatívne častý vrodený syndróm, ktorému by sa však dalo ľahko zabrániť. Je totiž spojený s príjmom alkoholu v tehotenstve, ktorý je bežný u žien – alkoholičiek. Zahŕňa viacero rôznych odchýlok od normálneho stavu dieťaťa, fyzických aj psychických. Čo je to Fetálny alkoholový syndróm, aké sú jeho príčiny, ako sa prejavuje, ako tomuto syndrómu predchádzať, ako ho diagnostikovať a liečiť?

Príčiny Fetálneho alkoholového syndrómu


Príčinou je pôsobenie alkoholu na organizmus plodu. Alkohol prechádza placentou a z krvného obehu matky sa teda dostáva priamo do krvného obehu plodu.

Na drobný rastúci zárodok potom môže mať devastujúci vplyv, a to aj preto, že pečeň zárodku nie sú schopná alkohol dostatočne účinne odbúravať.

Najťažšie poškodenie môže vzniknúť v prvých týždňoch tehotenstva (teda v čase, keď žena o svojom tehotenstve vôbec nemusí vedieť), ale škodlivý je alkohol aj po celý zvyšok tehotenstva.

Prejavy

Prejavy poškodenia rastúceho organizmu alkoholom sú početné a môžu byť prítomné v rôznom rozsahu.

Typická je nižšia pôrodná váha a následná porucha rastu.

Objavujú sa aj zmeny v tvári ako zúžené očné štrbiny, krátky nos a stenčená horná pera.

Normálny zdraví ľudia majú nad hornou perou uprostred malú jamku ktorá sa nazýva filtrum. Deti vystavené alkoholu túto jamku majú len veľmi plytkú, alebo ju majú úplne vyhladenú.

Najťažšie postihnutie nachádzame v mozgu. Je to celkom logické – vyvíjajúci sa mozog je celkom citlivý na vonkajšie podnety a tak ho alkohol postihuje a ničí veľmi ľahko.

Dôsledky sú rôzne – chorí môžu mať vyššie riziko vzniku epileptických záchvatov, ich inteligencia je znížená (tzv. mentálna retardácia), vyskytujú sa poruchy sluchu, učenia, pamäti pozornosti a správania.

Vo vyššej miere sa vyskytujú aj niektoré vrodené vývojové chyby, napríklad srdcové (defekt septa predsiení, a pod.).

Diagnostika

Diagnóza sa stanovuje pri náleze vyššie uvedených prejavov a faktom, že matka pila v tehotenstve alkohol.

Žiadny iný objektívny spôsob diagnózy neexistuje. CT vyšetrenie mozgu síce niekedy môže preukázať menší objem mozgového tkaniva, ale to je tak všetko.

Syndróm je daný poškodením toxickú zlúčeninou, geneticky je jedinec rovnaký ako jeho zdraví vrstevnici.

Prevencia

Hlavným prostriedkom prevencie je nepiť žiaden alkohol po celú dobu tehotenstva. Pre niektoré ženy je to však neprekonateľný problém.

Štúdie síce preukázali, že malé množstvo alkoholu nemá na tehotenstvo výrazný vplyv, poškodenie plodu sa však nedá vylúčiť ani u tej najmenšej dávky.

Liečba

Ako náhle syndróm vznikne, je neliečiteľný. Jedinou možnosťou je preto prevencia jeho vzniku.

Mentálne postihnutie viac či menej vyžaduje individuálny prístup, eventuálne špeciálnu pedagogickú starostlivosť a pod.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/fetalni-alkoholovy-syndrom

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button