Vyliec.sk > Syndrómy > Dubin-Johnsonov syndróm

Dubin-Johnsonov syndróm

Dubin-Johnsonov syndróm je jedným z viacerých vrodených geneticky podmienených porúch, ktoré sú spojené so žltačkou. Choroba je veľmi vzácna, najčastejší výskyt má vraj medzi iránskymi židmi. Čo je to Dubin-Johnsonov syndróm, aké sú jeho príčiny, ako sa prejavuje a ako tento syndróm môžeme liečiť?

Príčiny Dubin-Johnsonovho syndrómu


Príčinou je mutácia génu, ktorý je zodpovedný za prenos zlúčeniny bilirubínu z pečeňového tkaniva do žlče. Detaily o bilirubínu nájdete v článku o žltačke. Tu len skrátene zopakujme, že bilirubín vzniká ako odpadový produkt hemoglobínu, že prvotný bilirubín sa prenesie do pečene, kde je spracovaný (zkonjugováný) a spracovaný (konjugovaný) bilirubín je následne transportovaný do žlče a odtiaľ sa dostáva do čreva.

Prejavy

Porucha vylučovania bilirubínu je spojená s jeho hromadením v tele a následnou žltačkou. Narušenie pečeňových funkcií je potom spojené so zvýšením pečeňových testov. Konjugovaný bilirubín sa môže dostávať do moču a spôsobí jeho stmavnutie. Niekedy môže byť syndróm sprevádzaný bolesťami brucha a nechutenstvom.

Diagnostika

Vyššie uvedené prejavy choroby možno doplniť genetickým vyšetrením, ktoré preukáže poruchu konkrétneho génu.

Prevencia a liečba

Vzniku syndrómu sa nedá predísť a vyliečiť ho tiež nemôžeme. Prognóza je však pomerne dobrá a choroba človeka nijako zvlášť neohrozuje. Iste však možno dotknutému odporučiť opatrnosť a ohľaduplnosť k vlastnej pečeni, najmä v podobe obmedzeného požívania alkoholu.

Zhoršovanie žltačky pri Dubin-Johnsonovom syndróme môže byť spojené aj s užívaním hormonálnej antikoncepcie, s tehotenstvom a infekciami.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie výživové doplnky, alebo si kúpte prípravok na dezinfekciu rúk. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo!

Zdroj: https://www.stefajir.cz/dubin-johnsonuv-syndrom

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.