Couvade syndróm (syndróm tehotného otca)

Couvade syndrómCouvade syndróm je zaujímavý stav, ktorý sa tiež označuje ako syndróm tehotného otca (otecka). Tento názov sa môže zdať nezmyselný, ale v skutočnosti pomerne dobre zodpovedá prítomným príznakom.

Viac o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe tohto syndrómu si povieme nižšie.

Couvade syndróm a jeho príčiny


Príčina vzniku Couvade syndrómu nie je celkom jasná.  Syndróm sa objavuje u mužov, ktorých partnerka je tehotná (prvé príznaky sa vyskytujú v prvom trimestri) a predpokladá sa, že na vzniku príznakov má podiel psychika a nerovnováha neuromediátorových systémov v mužskom mozgu.

Neuromediátory sú látky, ktoré umožňujú prenos vzruchov medzi neurónmi. (sú to napr. acetylcholín, noradrenalín a pod.).

Mnoho symptómov Couvade syndrómu má, ako sa zdá, niektoré jasné príčiny (nervozita, stres). Ostatné súvislosti sú skôr záhadou.

Prejavy

Muž trpiaci Couvade syndrómom začne vykazovať podobné ťažkosti ako tehotná žena. Môžu sa objaviť periódy ranných nevoľností so zvracaním, bolesti brucha, bolesti zubov, poruchy spánku, zmeny nálad, zmeny chuti do jedla, pocit nepríjemného napätia v prsníkoch a depresívne ladenie.

Dokonca aj tí najdrsnejší chlapi na vlastnej koži spoznali nepokojné noci, búšenie srdca a veľkú únavu počas partnerkinho tehotenstva.

Prečo to tak je? Ukazuje sa, že niektorí muži častejšie zdieľajú s druhým nastávajúcim rodičom obavy spojené s tehotenstvom.

Jedna zo štúdií napodiv zistila, že muži, ktorí mali veľmi blízky vzťah k svojim rodičom alebo naopak s rodičmi neboli v kontakte, neboli partnerkiným tehotenstvom stresovaní – muži, ktorí sa nachádzali niekde medzi tým, boli viac úzkostliví.

Diagnostika

Diagnóza syndrómu tehotného otecka sa ponúka u muža, ktorého partnerka je v očakávaní, ktorý vykazuje vyššie uvedené ťažkosti.

Liečba Couvadeho syndrómu

Dôležité je muža uistiť o tom, že ťažkosti ho neohrozujú a zvyčajne dochádza k ich vymiznutiu ešte počas tehotenstva, alebo po narodení dieťaťa.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/couvade-syndrom

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button