Vyliec.sk > Syndrómy > Brunsov syndróm

Brunsov syndróm

Brunsov syndróm je označenie pre neurologické ochorenie, ktoré je spojené s poruchou odtoku mozgovomiechového moku. Cerebrospinálny mok sa vytvára v dutinách, ktoré sa nachádzajú vo vnútri mozgu. Sú celkovo štyri a označujú sa ako mozgové komory. Mok týmito vzájomne prepojenými komorami preteká a nakoniec sa malými otvormi dostane do priestoru obklopujúceho mozog. Z tohto priestoru sa potom mok filtruje do krvných žíl, ktoré odvádzajú krv z hlavy smerom k srdcu. Čo je to Brunsov syndróm a aké sú jeho príčiny a prejavy?

Príčiny a prejavy Brunsovho syndrómu


Brunsov syndróm vznikne vtedy, keď dôjde pri pohybe hlavou k takému zúženiu v komorových cestách, ktoré zablokujú odtok moku.

Príčinou môžu byť cysty v mieste štvrtej komory mozgovej a nádory mozgu v blízkosti tejto oblasti. Charakteristikou syndrómu je, že za normálnych okolností cerebrospinálny mok zúženými cestami odteká, ale pri určitom pohybe hlavou (obvykle pri predklone hlavy) dôjde k úplnému uzáveru a objavujú sa určité netypické symptómy. Tieto symptómy zahŕňajú náhlu bolesť hlavy, zvracanie, motanie hlavy a poruchy rovnováhy.

Diagnostika

Je nutné neurologické vyšetrenie s využitím zobrazovacích metód ako je CT mozgu alebo magnetická rezonancia.

Liečba

Ak je to možné, je potrebné odstrániť príčinu, tj. štruktúru spôsobujúcu útlak komorového systému. Neurochirurgia môže byť jediným realizovateľným riešením, ale je nutné si uvedomiť, že nie vždy sú vnútrolebečné procesy operovateľné.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie výživové doplnky. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo!

Zdroj: https://www.stefajir.cz/brunsuv-syndrom

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.