Bloomov syndróm

Bloomov syndróm je veľmi raritné geneticky podmienené vrodené ochorenie s rozsiahlym dopadom na vzhľad postihnutého. Choroba sa trochu častejšie vyskytuje v židovskej populácii. Čo je to Bloomov syndróm, aké sú jeho príčiny a ako sa prejavuje?

Príčiny Bloomovho syndrómu


Za chorobu je zodpovedná genetická mutácia v géne, ktorý je dôležitý pre stabilitu chromozómov. Narušenie génu má za následok zvýšený výskyt poškodených chromozómov a častejší výskyt genetických mutácií.

Prejavy

Chorý má veľmi malú postavu, hovorí sa až o trpaslíctve. Charakteristické zmeny sa vyskytujú v tvári – tvár je pretiahnutá a úzka, dolná čeľusť je malá, nos je dlhší a uši odstávajú.

Viditeľné zmeny sú aj na koži. Miestami sa vyskytujú tmavšie miesta a miestami svetlejšie škvrny, ktoré sa označujú ako škvrny farby „bielej kávy“ (Café au-lait [kafé ó-lie]).

Koža chorého je silno citlivá na slnečné žiarenie, po vystavení sa slnku vzniká vyrážka a začervenané miesta s rozšírenými cievami – typicky na lícach, kde má začervenaná plocha tvar motýlích krídel.

Znížená funkcia imunitného systému vedie k častým infekciám, najmä k zápalom pľúc.

Chorí majú zníženú plodnosť a relatívne často sa u nich vyskytuje mentálna retardácia.

Veľkým problémom je zvýšený vznik genetických mutácií u chorého. Tie spoločne s narušenou imunitou majú za následok vyššie riziko nekontrolovateľného delenia buniek a vznik nádorových ochorení.

Diagnóza

Diagnózu stanovíme podľa prejavov choroby a genetickým vyšetrením, ktoré nájde príčinu, ktorá vyvoláva mutácie.

Prevencia a liečba

Prevencia ani liečba syndrómu nie je možná. Jedinou prevenciou komplikácií syndrómu je nevystavovanie sa slnečnému žiareniu.

Pravidelné kontroly ako prevencia vzniku nádorových ochorení a ich nález v počiatočných štádiách sú taktiež dôležité.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/bloomuv-syndrom

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button