Avellisov syndróm

Avellisov syndróm je označenie pre neurologickú poruchu, kedy dôjde k poškodeniu mozgu v oblasti mozgového kmeňa. Čo je to Avellisov syndróm, aké sú jeho príčiny, ako sa prejavuje aké sú možnosti liečby?

Príčiny Avellisovho syndrómu

Príčinou môže byť cievna mozgová príhoda, útlak danej oblasti mozgovým nádorom, úraz alebo rôzne infekcie.

Prejavy

V postihnutej oblasti mozgu sa nachádzajú centra dôležité pre správne fungovanie mäkkého podnebia a hlasiviek. Preto dôjde k výpadku hybnosti hltana, mäkkého podnebia a hlasiviek na strane poškodenie.

Poškodenie danej oblasti v mozgu má ďalej za následok narušenie vlákien nesúcich informácie o pohybe a citlivosti medzi mozgom a telom.

Tieto vlákna sa v rôznych etážach krížia, a preto dôjde k poruche hybnosti a vymiznutiu citlivosti na protiľahlej polovici tela (tj. horná končatina, dolná končatina, polovica trupu), než je miesto poškodenia kmeňa.

Vyššie popísané poruchy sa prejavia poruchou prehĺtania (dysfágia), poruchou tvorby hlasu (dysfónia) a ďalej potom obrnou hornej a dolnej končatiny spolu so stratou citlivosti na dotyk, chlad a teplo na jednej strane tela.

Diagnostika

Diagnóza spočíva v dôkladnom neurologickom vyšetrení vrátane použitia zobrazovacích metód ako je CT alebo magnetická rezonancia mozgu.

Liečba

Liečba závisí na vyvolávajúcej príčine.

Je však nutné poznamenať, že už vzniknuté poškodenia je možné liečiť len veľmi ťažko.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/avellisuv-syndrom

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button