Úvod / Syndrómy / Argyll Robertsonov syndróm

Argyll Robertsonov syndróm

Argyll Robertsonov syndróm sa tiež označuje ako Argyll Robertsonová zrenica. Jedná sa o stav súvisiaci s poruchou funkcie zreníc pri postihnutí centrálneho nervového systému. Syndróm je veľmi vzácny. Čo je to Argyll Robertsonov syndróm, aké sú jeho príčiny a prejavy?

Príčiny Argyll Robertsonovho syndróm


Presný mechanizmus vzniku poruchy nie je presne známy, ale predpokladá sa poškodenie oblasti mozgového kmeňa (mezencefalonu). Celosvetovo najčastejšou príčinou je syfilis v posledných štádiách, kedy dochádza k napadnutiu nervového systému.

Okrem syfilisu môže byť za poškodenie danej oblasti zodpovedná roztrúsená skleróza, krvácanie do mozgu, úraz hlavy, či infekcia mozgu.

Prejavy

Hlavným prejavom poruchy je stav, keď má postihnutý malé zrenice (často rôzne široké), ktoré sa síce zúžia pri zaostrení na blízky predmet (normálna reakcia), ale nie sú schopné sa zúžiť pri vystavení oka zdroju svetla (nenormálne reakcie).

Diagnostika

Súčasťou zisťovanie diagnózy je vyšetrenie neurológom a očným lekárom. Možno použiť aj vyšetrovacie metódy ako je napríklad CT mozgu.

Liečba

V prípade potvrdenia syndrómu je nutné pátrať po príčine a potom sa snažiť túto príčinu čo najskôr liečiť v snahe zabrániť ďalšiemu poškodzovaniu.

Argyll Robertsonov syndróm
4.9 (98.26%) 23 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *