Močenie výkalov

močenie výkalovMočenie výkalov je značne nepríjemný príznak, ktorý môže sprevádzať niektoré vážne ochorenia tráviaceho traktu a močových ciest. Zvyčajne sa jedná o dôsledok vzniku spojenia medzi týmito dvoma za normálnych okolností oddelených telesných systémov. Taká spojka sa označuje slovom fistula.

Príčiny močenia výkalov:

1. Infekčné zápaly

Hnisavý infekčný zápal čreva môže spôsobiť vznik fistuly, ktorou sa vyprázdňuje hnis.

Najpravdepodobnejším dôvodom spojenia čreva a močových ciest je komplikovaná divertikulitída, čo je zápal vydutín hrubého čreva. Podobný dôsledok môže mať aj neliečený zápal slepého čreva.

2. Neinfekčné zápaly

Vznik črevných fistúl typicky sprevádzajú aj niektoré formy Crohnovej choroby. Táto stále trochu záhadná choroba je podmienená abnormálnou funkciou imunitného systému, kedy dochádza k imunitne podmienenému poškodeniu steny niektorých častí tráviacej trubice.

Vzniknuté fistuly môžu prepojiť črevo s črevom, črevo s povrchom tela, alebo črevo s iným orgánom vrátane močového mechúra a močenie výkalov potom nie je nič nezvyčajné.

 3. Nádory

Nádorové procesy môžu svojim rastom narušovať celistvosť lokálnych orgánov a tkanív a spôsobiť okrem iného aj vznik píšťal prepájajúcich úplne nesúvisiace tkaniva a môže tým pádom vznikať aj močenie výkalov.

V prípade prepojenia črevo – močový trakt sa môže jednať o dôsledok rakoviny močového mechúra a rakoviny hrubého čreva.

4. Ožiarenie

Ožiarenie (rádioterapia) nádorových ochorení v panve môže spôsobiť poškodenie viacerých tkanív, vznik zápalových a hojivých procesov, v ktorých teréne sa môžu vytvoriť nežiaduce fistuly.

Diagnostika močenia výkalov


Pacient, u ktorého sa objaví močenie výkalov, by mal mať v zásade vykonané dve základné vyšetrenia – cystoskopiu (vyšetrenie močových ciest) a kolonoskopiu (vyšetrenie hrubého čreva).

V prípade nálezu komunikácie medzi týmito systémami by z nej mali byť odobraté vzorky ktoré sa musia vyšetriť.

Zo zobrazovacích metód je väčšinou vykonávaný ultrazvuk brucha a CT vyšetrenie.

Vyšetrenie s kontrastnou látkou podanou či už do čreva alebo do močového mechúra môže presne ukázať miesto prepojenia tráviaceho a močového traktu.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/moceni-vykalu

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button