Biely výtok z pošvy

Biely výtok z pošvyVýtok z pošvy je prirodzená vec. Jeho funkciou je čistenie pošvy a udržiavanie vlhkosti, ale má aj antibakteriálne účinky. Avšak, jeho klasická farba je priehľadná až mierne belavá. Biely výtok z pošvy môže naznačovať, že niekde je chyba. Samozrejme, biely výtok je niekedy normálny, napríklad počas tehotenstva či ovulácie, kedy prebiehajú hormonálne zmeny. V ostatných prípadoch je za vznikom bieleho výtoku infekcia alebo ochorenie. To môže byť sprevádzané bolesťou, svrbením, pálením, ale aj zápachom alebo krvou vo výtoku. V tomto článku nájdeme potrebné informácie ohľadom príčin a liečby tohto problému žien.

Biely výtok z pošvy a jeho príčiny:


1. Rakovina krčka maternice

Rakovina krčka maternice patrí medzi časté a nebezpečné zhubné nádory u žien. Spôsobuje smrť niekoľkých stoviek slovenských žien za rok.

Táto rakovina sa pomaly vyvíja, aj preto pri dobrej prevencii sa dá pozastaviť. Tak ako pri všetkých nádoroch, ani tento sa spočiatku nijako neprejavuje.

Po čase sa môžu objaviť bolesti a krvácanie z pošvy, ale práve aj zmena farby výtoku z pošvy.

2. Kvasinková infekcia pošvy

Vaginálna mykóza je ďalšou častou príčinou, kedy má výtok netradičnú farbu. Ide o gynekologické ochorenie, za ktorým vznikom je kvasinka Candida albicans.

Jej prejavy môžu byť nepríjemné a patria sem silné svrbenie, pálenie a páchnuci výtok bielej farby.

Príčinou vzniku tejto infekcie je napríklad nedostatočná hygiena alebo striedanie sexuálnych partnerov.

Oproti rakovine krčku maternice ide o menej závažnú chorobu, ktorej liečba je krátkodobá.

3. Chlamýdie

Chlamýdie sú mikroorganizmy, ktoré spôsobujú množstvo ochorení a komplikácií. Najčastejšie sa človek nimi nakazí nechráneným pohlavným stykom.

Chlamýdie napádajú rôzne časti tela. Ak postihujú močovopohlavnú sústavu, u žien sa to prejavuje netradičným výtokom, bolesťou pri pohlavnom styku a krvácaním z maternice krčka.

Diagnostika

Presnú diagnózu určí lekár (gynekológ) na základe nielen gynekologického vyšetrenia a vašich odpovedí na jeho otázky, ale aj na základe odberu krvi.

Na určenie príčiny môžu byť potrebné aj ďalšie vyšetrenia. Napríklad pri rakovine krčka maternice bude potrebné cytologické vyšetrenie.

Ako liečiť biely výtok z pošvy

Liečba spočíva vo vyriešení primárneho problému, ktorý spôsobuje zmenu vlastností výtoku. Aj preto sa môže liečba líšiť.

Napríklad pri rakovine krčka maternice môže byť potrebná chemoterapia alebo chirurgický zákrok. Treba dodať, že rakovinu treba čo najskôr odhaliť, aby nevznikli ďalšie komplikácie. Na to postačia pravidelné preventívne prehliadky u gynekológa.

Ak biely výtok z pošvy spôsobuje kvasinková infekcia, liečba bude spočívať v užívaní antimykotík, najčastejšie vo forme masti. Väčšinou liečba trvá jeden týždeň. Pri tomto stave sú antibiotiká neúčinné.

Chlamýdie, ktoré napadli močovopohlavnú sústavu, sa liečia formou antibiotík. Nie každé antibiotiká môžu priniesť očakávaný účinok.

Najlepšie reagujú antibiotiká zo skupiny makrolidov a tetracyklínov. U tehotných žien a u detí sa tetracyklíny podávať nesmú.

Kedy navštíviť lekára

Abnormálny výtok z pošvy je definovaný zmenou farby (napríklad na žltú, čiernu či bielu), množstva, konzistencie alebo zápachu. Biela farba je v niektorých situáciach normálna.

Ak sa už kombinuje s bolesťami, pálením, svrbením alebo obsahom krvi vo výtoku, ide už o vážny stav, kedy sa odporúča navštíviť lekára.

Môžu sa niekedy objavovať aj bolesti brucha alebo vyrážka v okolí genitálií. Rovnako aj v takomto prípade zájdite za lekárom. Dôležité je však nepodceniť tento problém.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button