Marec

V mesiaci marec môžete zbierať:

čakanka

Čakanka obyčajná

Latinsky: Cichorium intybus Česky: Čekanka obecná Ľudovo: Modrý kvet Čeľaď: Čakankovité Charakteristika rastliny čakanka obyčajná Čakanka obyčajná je u nás veľmi známa a rozšírená trváca rastlina. Z jej vretenovitého, rozkonáreného bledožltého koreňa vyrastá v prvom roku prízemná ružica perovito zárezových listov. V druhom roku vyrastá väčší počet vysokých stoniek s protistojnými sediacimi celistvými listami. Krásne jasnomodré obojpohlavné …

cesnak cibuľový

Cesnak cibuľový (cibuľa)

Latinsky: Allium cepa Česky: Cibule setá Ľudovo: Cibuľa, Cibuľka, Cibuľa kuchýnska Čeľaď: Ľaliovité Charakteristika rastliny cesnak cibuľový Cesnak cibuľový je lysá sivozelená bylina s guľatou, často sploštenou, bielou, žltkastou alebo mierne do fialova sfarbenou cibuľou. Má priamu stonku, vysokú 30 až 50 cm, pri báze listnatú. Jej listy sú čiarkovité, zahrotené a kratšie ako stonka. Zelenenkasté kvety …

dub

Dub letný a Dub zimný

Latinsky: Quercus robur a Quercus petraea Česky: Dub letní a Dub zimní Ľudovo: Dub Čeľaď: Bukovité Charakteristika rastliny dub Dub letný je mohutný, až 40 m vysoký strom s košatou korunou. Kôra mladých stromov je hladká, sivozelená, neskôr na starších kmeňoch rozpukaná. Listy majú krátku stopku a kožovitú perovito laločnatú celisivookrajovú čepeľ, na báze srdcovito vykrojenú. Dub je …

echinacea purpurová

Echinacea purpurová

Latinsky: Echinacea purpurea Česky:  Třapatkovka nachová Ľudovo:  Divoký kvet prérie Čeľaď: Astrovité Charakteristika rastliny Echinacea purpurová je trváca bylina. Z jej pomerne mohutného kolovitého koreňa vyrastá rozkonárená stonka s vajcovito kopijovitými listami. Na kužeľovitom lôžku kvetného úboru sú v strede zoskupené samičie rúrkovité kvety a po obvode sú ružové až bledopurpurové samčie jazykovité kvety. Krásne súkvetie má priemer …

fialka voňavá

Fialka voňavá

Latinsky: Viola odorata Česky: Fialka vonná Ľudovo: Fialôčka, Sirôtka Čeľaď: Fialkovité Charakteristika rastliny Fialka voňavá je trváca, 10 – 15 cm vysoká bylina s krátkym podzemkom, z ktorého vyrastajú 1 – 2 zakoreňujúce výhonky, listy a kvety. Dlhostopkalé listy s tmavozelenou srdcovitou a vrúbkovanou čepeľou vyrastajú z pazúch kopijovitých prílistkov na skrátenej stonke na vrchole podzemku. Odtiaľ …

imelo biele

Imelo biele

Latinsky: Viscum album Česky: Jmelí bílé Ľudovo: Gemalo, Omalo, Imola Čeľaď: Santalovité (v minulosti Imelovité) Charakteristika rastliny Imelo biele je vždyzelený poloparazitický ker, rastúci v guľovitých trsoch s priemerom asi 30 – 60 cm. Prísavnými korienkami (haustóriami) čerpá z konárov hostiteľskej rastliny vodu a v nej rozpustené minerálne látky. V žltkastozelených listoch, ktoré obsahujú chlorofyl, si potom …

jahoda obyčajná

Jahoda obyčajná

Latinsky: Fragaria vesca Česky: Jahodník obecný Ľudovo: Jahôdka Čeľaď: Ružovité Charakteristika rastliny Jahoda obyčajná je trváca bylina so vzpriamenou stonkou a nadzemnými poplazmi. Listy sú trojpočetné, vajcovité, s pílkovitým okrajom. Kvetné stonky vyrastajú z pazúch listov a sú zakončené niekoľkými bielymi pät’početnými kvetmi usporiadanými vo vrcholíku. Kvetné lôžko po oplodnení zdužnatie a na jeho povrchu sedia plody …

kapsička pastierská

Kapsička pastierska

Latinsky: Capsulla bursa-pastoris Česky: Kokoška pastuší tobolka Ľudovo: babie kapsy, betašná zelina, betuška, chudobka, kokoška, peniažok, mošna Čeľaď: Kapustovité Charakteristika rastliny Kapsička pastierska je jednoročná alebo dvojročná rastlina. Jej rozkonárená, 10 – 30 cm vysoká stonka vyrastá z prízemnej ružice perovito delených listov. Stonkové listy sú sediace a kopijovité. Malé štvorpočetné biele kvety sú usporiadané do …

kostihoj lekársky

Kostihoj lekársky

Latinsky: Symphytum officinale Česky: Lostival lékařský Ľudovo: Čierny koreň Čeľaď: Borákovité Charakteristika rastliny Kostihoj lekársky je trváca rastlina dorastajúca do výšky 30 až 100 cm. Viachlavý hrubý podzemok je na povrchu černastý, vnútri biely. Štvorhranná stonka je vo vrchnej časti rozkonárená. Listy sú striedavé, až 20 cm dlhé, vajcovito kopijovité a zbiehavé. Celá rastlina je …

Lastovičník väčší

Lastovičník väčší

Latinsky: Chelidonium majus Česky: Vlaštovičník větší Ľudovo: lastovičník, krvavník, hadí mlieč,zlatý koreň Čeľaď: Makovité (Papaveraceae) Charakteristika rastliny Lastovičník väčší je trváca bylina. Z jeho podzemku, ktorý je na povrchu červený a vnútri oranžovožltý, vyrastajú na jar prízemné dlhostopkalé listy a niekoľko hranatých, rozkonárených, mäkko srstnatých, 50 – 100 cm vysokých stoniek. Stonkové listy sú laločnato nepárno perovito …

lopuch väčší

Lopúch väčší

Latinsky: Arctium lappa Česky: lopuch větší Ľudovo: lapúň Čeľaď: Astrovité Charakteristika rastliny Lopúch väčší je dvojročná rastlina. Má vretenovitý dužinatý koreň, na povrchu hnedý, vo vnútri biely. V prvom roku z neho vyrastá prízemná ružica veľkých stopkatých listov. V druhom roku vyrastá asi 100 cm vysoká, rozkonárená, ryhovaná a chlpatá stonka so striedavými vajcovitými alebo mierne srdcovitými listami, …

nátržník

Nátržník husí

Latinsky: Potentilla anserina Česky: Mochna nátržník Ľudovo: Husičky, Mochna Čeľaď: Ružovité Charakteristika rastliny nátržník husí Nátržník husí je trváca bylina. Z jej podzemku vyrastajú všetkými smermi dlhé plazivé stonky, ktoré dosahujú dĺžku až 60 cm a v uzloch sa viacnásobne zakoreňujú. Popri korienkoch vyrastá v uzle aj ružica listov a z nej po jednom dlhostopkatom kvete. Listy …

petržlen

Petržlen záhradný

Latinsky: Petroselinum crispum Česky: Petržel záhradní Ľudovo: Petržlen, Petržel Čeľaď: Mrkvovité Charakteristika rastliny petržlen záhradný Petržlen záhradný je známa a obľúbená zelenina. Je to dvojročná bylina s dužinatým vretenovitým aromatickým, na povrchu žltobielym, vnútri bielym koreňom. Prvý rok z neho vyrastá prízemná ružica dvojito až trojito perovito zložených listov s laločnatými lístkami. Na druhý rok vyrastá z …

pľúcnik

Pľúcnik lekársky

Latinsky: Pulmonaria offícinalis Česky: Plicník lékařský Ľudovo: Čmelík, Včielka Čeľaď: Borákovité Charakteristika rastliny pľúcnik lekársky Pľúcnik lekársky je trváca bylina s plazivým podzemkom, z ktorého na jar vyrastá hranatá, až 30 cm vysoká, vo vrchnej časti rozkonárená, kvetonosná stonka. Po odkvitnutí vyrastajú prízemné listy a jalové stonky. Prízemné vajcovité listy sú dlhostopkaté, stonkové listy sú sediace, kopijovité …

podbeľ

Podbeľ liečivý

Latinsky: Tussilago farfara Česky: Podběl lékařský Ľudovo: Babuška, Konské kopyto Čeľaď: Astrovité Charakteristika rastliny podbeľ liečivý Podbeľ liečivý je trváca bylina, ktorá kvitne zväčša ako prvá zo všetkých liečivých rastlín. Na dlhých dužinatých podzemkoch má dva druhy púčikov, kvetné a listové. Z kvetných púčikov vyrastajú na jar priame šupinaté stvoly zakončené úborom zlatožltých kvetov. V jednom úbore …

žihľava

Pŕhľava dvojdomá (žihľava)

Latinsky: Urtica dioica Česky: Kopřiva dvoudomá Ľudovo: Žihľava Čeľaď: Pŕhľavovité Charakteristika rastliny pŕhľava dvojdomá Pŕhľava dvojdomá je veľmi známa a rozšírená 50 – 120 cm vysoká trváca bylina, celá pokrytá žľaznatými pŕhlivými chlpmi. Z jej plazivého, bohato rozkonáreného podzemku vyrastá väčšie množstvo štvorhranných stoniek. Má krížmo protistojné stopkaté listy so široko kopijovitou tmavozelenou čepeľou, ktorá má …

prvosienka

Prvosienka jarná

Latinsky: Primula veris Česky: Prvosenka jarní Ľudovo: Prvnička Čeľaď: Prvosienkovité Charakteristika rastliny prvosienka jarná Je to trváca rastlina s valcovitým hnedým podzemkom, z ktorého vyrastá ružica prízemných listov a asi 20 cm vysoký dutý stvol s koncovým súkvetím. Podlhovasto vajcovité, do krátkej stopky zúžené listy ružice majú vrúbkovanú čepeľ. Kvety v okolíkoch sú žlté, päťpočetné, pravidelné, …

púpava lekárska

Púpava lekárska

Latinsky: Taraxacum officinale Česky: Pampeliška lékařská Ľudovo: Mlieč, Pampeliška, Popovňak, Smotánka Čeľaď: Čakankovité Charakteristika rastliny púpava lekárska Púpava lekárska je trváca bylina s dužinatým vretenovitým koreňom, z ktorého vyrastá prízemná ružica podlhovastých, väčšinou hlboko vykrajovaných stopkatých listov. Zo stredu listových ružíc vyrastá niekoľko bezlistých dutých stvolov dlhých až 30 cm, zakončených hustým úborom drobných žltých jazykovitých kvetov. …

pýr plazivý

Pýr plazivý

Latinsky: Elytrigia repens Česky: Pýr plazivý Ľudovo: Divé žito, Pejrovka, Pýrnica Čeľaď: Lipnicovité Charakteristika rastliny pýr plazivý Pýr plazivý patrí medzi naše najznámejšie a najhúževnatejšie buriny. Je to trváca bylina s bohato rozkonáreným, článkovaným, až 3 mm hrubým podzemkom, ktorý je bledožltý, hladký a dutý. V kolienkach článkov zakoreňuje a vyháňa kratšie, ale niekedy aj …

slnečnica hľúznatá

Slnečnica hľuznatá (topinambur)

Latinsky: Helianthus tuberosus Česky: Slunečnice obecná Ľudovo: Slniečko Čeľaď: Astrovité Charakteristika rastliny slnečnica hľúznatá Nazýva sa aj topinambur a je blízkym príbuzným slnečnice. Táto bylina dosahuje výšku až 300 cm a jej mocná priama drsná stonka vyrastá na jar z podzemnej hľuzy. Stonkové listy sú zväčša protistojné, stopkaté, vajcovité, až 25 cm dlhé a 10 cm …

vŕba

Vŕba biela

Latinsky: Salix alba Česky: Vrba bíla Ľudovo: Strom smútku a radosti Čeľaď: Vŕbovité Charakteristika rastliny vŕba biela Vŕba biela je až do 20 m vysoký strom alebo ker. Má sivohnedú rozpukanú kôru a pružné konáre. Listy sú krátkostopkaté, kopijovité, žliazkato pílkovité, na líci zelené, na rube bledozelené až sivozelené. Mladé listy sú obojstranne chlpaté a celému …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button