Vŕba biela

vŕbaLatinsky: Salix alba
Česky: Vrba bíla
Ľudovo: Strom smútku a radosti
Čeľaď: Vŕbovité

Charakteristika rastliny vŕba biela

Vŕba biela je až do 20 m vysoký strom alebo ker. Má sivohnedú rozpukanú kôru a pružné konáre. Listy sú krátkostopkaté, kopijovité, žliazkato pílkovité, na líci zelené, na rube bledozelené až sivozelené.

Mladé listy sú obojstranne chlpaté a celému stromu dodávajú bielosivý vzhľad. Jednopohlavné kvety sú usporiadané v žltkastých samčích a zelenkastých samičích jahňadách. Plody sú lysé tobolky.

Výskyt

vŕba bielaRastie vo vlhkých lesoch a pozdĺž potokov od nížin až do podhoria.

Zber a úprava

Kôra sa odlupuje v marci z odrezaných jedno – až dvojročných konárov. Neskôr sa už ťažko odlupuje. Niekedy sa zbierajú v apríli aj listy a kvety. Sušenie prebieha v prevzdušnených priestoroch v tieni, ale aj na slnku.

Účinné látky

Vŕbová kôra obsahuje až 10% trieslovín a flavonoidy salikortín a salicín.

Kyselina salicylová – prírodny acylpyrín – má protizápalový, antibakteriálny a antireumaticky účinok. V jahňadách a listoch sú aj biokatalyzátory, ktoré majú účinok podobný ženským pohlavným hormónom.

Vŕba biela a jej liečivé účinky na:

Použitie

Odvar

Pripraví sa zo 40 g rozdrvenej kôry, ktorá sa 5 minút povarí a nechá sa 10 minút lúhovať. Pijú sa 2 – 3 poháre denne pri hnačke, zápaloch (napr. pri zápale močového mechúra) a pod.

Zápar

Salix albaZ 20 g sušených jahniad alebo listov na liter horúcej vody sa po 15-minútovom lúhovaní pije po pohári pri nespavosti, nervovom podráždení, bolestiach maternice a iných bolestiach.

Zvonka ho možno použiť aj na mastnú pokožku alebo v kúpeľoch na potiace sa nohy.

Prášok

Z kôry sa v minulosti používal na zasypanie ťažko sa hojacich rán.

Čaj

V malárii vŕba biela používa vo forme čaju. Pre jej prípravu štipka drvenej kôry sa naleje 200 ml vody a varí, kým sa objem zníži na polovicu. Pripravené prostriedky zhotovené ráno na lačno po dobu niekoľkých dní. Pre zlepšenie chuti nápoja, je možné pridať trochu medu.

Zaujímavosti:

  • U nás rastie niekoľko hybridov a veľa odrôd vŕby bielej. Medzi najznámejšie patrí vŕba cintorínska, známa aj pod názvom smútočná.
  • Aj iné druhy vŕb obsahujú salicín, napríklad vŕba purpurová (Salix purpurea) ho obsahuje 6 – 7 %. Dnešné syntetické liečivá však použitie vŕbovej kôry z lekárskej praxe celkom vytlačili.
  • Vŕba nás verne sprevádza po celý život. Ako deti sme si z nej robili píšťalky. V mnohých povestiach a rozprávkach prezradila vŕbová píšťalka aj veľké tajomstvá, radosti či žiale. Napriek tomu, alebo možno práve preto, sme v dospelosti šepkali bútľavej vŕbe svoje tajomstvá a túžby.
  • Silný odvar z kôry môže účinne bojovať proti vypadávaniu vlasov, lupinám či svrbeniu hlavy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button