Zyprexa

ZyprexaZyprexa patrí do skupiny tzv. antipsychotík (neuroleptík) a jeho účinnou látkou je zlúčenina olanzapín.

Princíp lieku Zyprexa


Olanzapín účinkuje na centrálny nervový systém a pomocou ovplyvnenia rôznych receptorov má vplyv na rovnováhu neurotransmiterov v mozgu.

Tieto neurotransmitery sú rôzne chemické zlúčeniny, ktoré sprostredkovávajú prenosy vzruchov medzi neurónmi.

Olanzapín pôsobí na celý rad receptorov v nervovom systéme (napr. niektoré dopamínové receptory, receptory pre serotonín, acetylcholín, adrenalín a histamín) a označujeme ho preto ako multireceptorového antagonistu (MARTA).

Využitie

Tent liek sa využíva v liečbe niektorých psychotických stavov ako je napríklad schizofrénia a maniodepresívna psychóza, ktorá je tiež označovaná ako bipolárna porucha.

Z hľadiska maniodepresívna poruchy je účinný najmä na zvlád

nutie manických epizód.

Podávanie

Pri látkach tohto typu je vždy veľmi dôležité presne dodržiavať odporúčania predpisujúceho lekára (väčšinou psychiatra) a neužívať ich bez lekárovho vedomia. Tento liek existuje vo forme tabliet o sile 2,5-20 miligramov.

Denná dávka závisí od stavu pacienta a konkrétnej choroby, ale všeobecne povedané sa u dospelého pohybuje medzi 5-20 miligramami denne podanej v jednej dávke.

Nežiaduce účinky

Zyprexa môže svojim silným vplyvom na centrálny nervový systém vyvolať ospalosť, únavu a útlm.

Užívatelia si niekedy sťažujú na pocity sucha v ústach, bolesti hlavy a prírastok na váhe, mávajú zvýšenú hladinu cholesterolu a zvýšené pečeňové testy.

Zyprexa patrí do 2. generácie antipsychotík, a preto sú u neho (oproti 1. generácii) vzácnejšie prítomné poruchy hybnosti (podobné Parkinsonovej chorobe) a sexuálne poruchy (strata libida, impotencia).

Liek sa nesmie užívať spolu s alkoholom pre značne nevyspytateľné zmeny účinku. Medzi vzácne a nebezpečné komplikácie patria závažné poruchy rytmu srdca a neuroleptický malígny syndróm.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/zyprexa

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button