Zypadhera

ZypadheraZypadhera patrí do skupiny tzv. antipsychotík (neuroleptík) a jeho účinnou látkou je zlúčenina olanzapín.

Princíp lieku Zypadhera


Olanzapín účinkuje na centrálny nervový systém a pomocou ovplyvnenia rôznych receptorov má vplyv na rovnováhu neurotransmiterov v mozgu.

Tieto neurotransmitery sú rôzne chemické zlúčeniny, ktoré sprostredkovávajú prenosy vzruchov medzi neurónmi.

Olanzapín pôsobí na celý rad receptorov v nervovom systéme (napr. niektoré dopamínové receptory, receptory pre serotonín, acetylcholín, adrenalín a histamín) a označujeme ho preto ako multireceptorového antagonistu (MARTA).

Využitie

Tento liek sa využíva v udržiavacej liečbe schizofrénie, čo je relatívne časté psychiatrické ochorenie.

Podávanie

Pri látkach tohto typu je vždy veľmi dôležité presne dodržiavať odporúčania predpisujúceho lekára (väčšinou psychiatra) a neužívať ich bez lekárovho vedomia. 

Tento liek sa vyrába v podobe prášku s rozpúšťadlom na prípravu injekčnej suspenzie o sile 210-405 miligramov účinnej látky na fľaštičku.

Suspenzia sa aplikuje injekčne prísne vnútrosvalovo raz za 2-4 týždne. Konkrétne dávka je individuálna a určí ju ošetrujúci lekár.

Nežiaduce účinky

Môže svojim silným vplyvom na centrálny nervový systém vyvolať ospalosť, únavu a útlm.

Užívatelia si niekedy sťažujú na pocity sucha v ústach, bolesti hlavy a prírastok na váhe, mávajú zvýšenú hladinu cholesterolu a zvýšené pečeňové testy.

Zypadhera patrí do 2. generácie antipsychotík, a preto sú u neho (oproti 1. generácii) vzácnejšie prítomné poruchy hybnosti (podobné Parkinsonovej chorobe) a sexuálne poruchy (strata libida, impotencia). Liek sa nesmie užívať spolu s alkoholom pre značne nevyspytateľné zmeny účinku.

Medzi vzácne a nebezpečné komplikácie patria závažné poruchy rytmu srdca a neuroleptický malígny syndróm.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/zypadhera

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button