Zovirax Duo

Zovirax DuoZovirax Duo je kombinovaný liek využívaný v dermatológii, ktorý sa radí medzi antivitoriká (protivírusové lieky). Liek veľmi dobre účinkuje proti herpes vírusom. Patrí do skupiny dermatologiká a jeho účinnymi látkami sú aciklovir a hydrokortizón.

Princíp lieku Zovirax Duo


Aciklovir sa dostáva do buniek tela napadnutých vírusom a v nich začne blokovať tvorbu vírusovej DNA, čím pomáha zastaviť šírenie vírusovej infekcie.

Najsilnejší účinok má proti herpes vírusom, ale slabší účinok môže byť proti EBV a CMV vírusu. Hydrokortizón patrí medzi kortikosteroidy a pri aplikácii na pokožku tlmí miestne zápaly.

Využitie

Používa sa na liečbu včasných prejavov a príznakov (napríklad pálenie, svrbenie alebo začervenanie) oparu na perách a tvári s cieľom znížiť riziko, že sa opar postupne zmení na pľuzgier.

Dokonca aj v prípade, keď sa opar zmenil na pľuzgier, liek skráti proces hojenia približne o pol dňa až jeden deň v porovnaní s krémom bez liečiv.

Podávanie

Zovirax Duo sa vyrába v podobe kožnej masti na lokálne použitie.

Dospelí a dospievajúci od 12 rokov aplikujú krém 5x denne počas 5 dní (približne každé 3-4 hodiny s vynechaním aplikácie počas noci).

Liečba sa má začať čo najskôr, najlepšie hneď ako sa objavia prvé príznaky. Dĺžka liečby nemá presiahnuť 5 dní.

Ak sú prítomné lézie aj po 10 dňoch, pacient má vyhľadať lekára.

Liek je voľnopredajný.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Zovirax Duo môže spôsobovať nežiaduce účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Napriek tomu Zovirax Duo nespôsobuje vďaka lokálnej aplikácii žiadne závažné vedľajšie účinky. Vylúčiť však nemožno vznik precitlivenosti kože so začervenaním a svrbením kože. Taktiež môže pacientovi zhoršiť stav pokožky, vysušenie alebo olupovanie pokožky.

U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie (angioedém), ktorej príznaky sú žihľavka, opuch tváre alebo hrdla a dýchavičnosť. Táto alergia je však veľmi zriedkavá.

Liek nie je vhodný na liečbu iných kožných infekcií ako je opar. Okrem toho sa liek nesmie užívať u pacientov na liečbu genitálneho herpesu.

Liek sa neodporúča pacientom, ktorí sú mladší ako 12 rokov.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button