Zofran

ZofranZofran je liek, ktorý veľmi efektívne účinkuje proti zvracaniu. Patrí do skupiny antiemetiká a jeho účinnou zložkou je ondansetron.


Princíp lieku Zofran

Ondansetron blokuje určitý podtyp serotonínových receptorov v mozgu a tým blokuje pocit nevoľnosti a tlmí zvracanie. Úplne presný mechanizmus účinku však stále nie je celkom jasný.

Využitie

Zofran sa používa u pacientov vtedy, keď chceme utlmiť pocit nevoľnosti a zvracanie, ktoré sa vyskytujú pri liečbe nádorových ochorení (chemoterapii a rádioterapii).

Taktiež sa môže využiť aj ako prevencia alebo liečba nevoľnosti a vracania po operácii v celkovej anestézii. V oboch prípadoch liek skutočne prináša pacientom veľkú úľavu.

Podávanie

Veľkosť dennej dávky záleží na lekárovi a bez jeho vedomia by sa liek nemal nikdy užívať. Liek sa vyrába vo forme tabliet o sile 8 miligramov a bežná dávka pre dospelého človeka sú dve tablety denne. Túto dávku možno podľa efektu ďalej navýšiť.

Tablety majú však skôr preventívny význam. Keď už vracanie vznikne, tak nie sú vhodné (ihneď by sa dostavilo dávenie). V takejto situácii je lepšie aplikovať liek v podobe čapíkov alebo roztoku. V prípade výberu roztoku sa liek užíva vnútrožilovo a to v podobe pomalej injekcie alebo infúzie. Roztok možno v prípade potreby podať aj vnútrosvalovo.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Bio a Raw potraviny

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Zofran môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta. Napriek tomu má tento liek takmer zriedkavé nežiaduce účinky. Ak sa už nejaké objavia, sú menej závažného charakteru. Môže to byť zápcha, bolesť hlavy, pocit tepla a pokles krvného tlaku.

U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik zriedkavej alergickej reakcie, ktorej príznaky sú žihľavka, mdloby a opuchy tváre alebo hrdla (angioedém), ktoré môžu spôsobiť ťažkosti s dýchaním.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie Chrípka a nádcha. Rôzne akcie až do výšky -20%.

Momentálne prebieha aj akcia kde pri kúpe 2 vybraných produktov dostane tretí zadarmo 2+1 zadarmo – len do vypredania zásob!

Liek nesmú užívať pacienti, ktorí súčasne užívajú lieky obsahujúce apomorfín. Účinná látka apomorfín je zastúpená v liekoch, ktoré slúžia na liečbu Parkinsonovej choroby. Liek sa neodporúča ženám počas tehotenstva alebo dojčenia.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.