Zenavil

ZenavilZenavil je liek, ktorý sa používa na liečbu porúch erekcie. Patrí do skupiny vazodilatanciá a jeho účinnou zložkou je tadalafil.

Princíp lieku Zenavil


Zlúčenina tadalafil patrí medzi tzv. inhibítory enzýmu známeho ako fosfodiesteráza typu 5.

Zjednodušene povedané dokáže inhibícia tohto enzýmu v organizme zvýšiť účinok oxidu dusnatého (NO), ktorý je okrem iného dôležitý v mechanizme na rozširovanie ciev a vznik erekcie.

Využitie

Zenavil je indikovaný pri poruchách erekcie, kedy výrazne zlepšuje prekrvenie penisu a umožňuje ľahšiu erekciu a pohlavný styk.

U muža sa okrem toho zvyšuje dráždivosť na sexuálne podnety. Je dôležité poznamenať, že bez sexuálneho dráždenia k erekcii nemusí dôjsť ani po požití lieku.

Medzi jednu s porúch patrí tzv. erektilná dysfunkcia. Za erektilnú dysfunkciu sa považuje stav, keď muž nevie dosiahnuť a udržať dostatočnú erekciu na pohlavnú aktivitu.

Podávanie

Veľkosť dennej dávky závisí na ošetrujúcom lekárovi. Tento prípravok sa vyrába forme tabliet o sile 5-20 miligramov a väčšinou sa užíva dávka 5-20 miligramov 1x denne s cca 30 minútovým predstihom pred plánovaným pohlavným stykom.

Dávka môže byť lekárom prípadne ďalej zmenená.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Lieky tohto typu môžu mať veľké množstvo nežiaducich účinkov. Niekedy môže byť erekcie príliš dlhá a bolestivá, v takom prípade je nutné navštíviť lekára.

Inhibítory fosfodiesterázy typu 5 zvyšujú v organizme účinok NO, čo môže vyvolať nadmerné rozširovanie ciev a príznaky ako je sčervenanie tváre, slabosť, pokles krvného tlaku, bolesti hlavy, závraty a ďalšie.

Liek môže byť veľmi nebezpečný u kardiakov, ktorí súčasne užívajú nitráty, pretože sa liekový efekt môže zosilniť a spôsobiť veľmi závažný pokles krvného tlaku s poruchou vedomia.

Z uvedených dôvodov by liek nemali užívať pacienti s ischemickou chorobou srdca a pacienti majú mŕtvicu, resp. infarkt.

Zenavil obsahuje mliečny cukor – laktózu, a preto nie je vhodný pre pacientov, ktorí sú naň precitlivení. Počas liečby je nutné, aby sa pacient vyhýbal konzumácii alkoholických nápojov.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button