Zenaro

ZenaroZenaro je liek, ktorý sa používa pri slabších alergických reakciách. Patrí do skupiny antihistaminiká a jeho účinnou zložkou je levocetirizín

Princíp lieku Zenaro


Levocetirizín je zlúčenina, ktorá v organizme dokáže blokovať účinok látky známej ako histamín.

Histamín je okrem iného veľmi dôležitý pre priebeh alergických reakcií a jeho vyradenia preto pôsobí protialergicky.

Využitie

Zenaro sa obvykle užíva nárazovo pri slabších alergických reakciách ako je alergická nádchaalergický zápal spojiviek a žihľavka.

U silných reakcií ako je napríklad anafylaktický šok nie je preparát príliš účinný, ale ak nie je nič iné po ruke, je určite lepší ako nič.

Podávanie

Liek sa vyrába vo forme tabliet o sile 5 miligramov a odporúčaná dávka pri alergickej reakcii je jedna tableta denne. Tablety sa užívajú v pravidelných časových odstupoch, nezávisle od jedla, vždy vcelku a zapíjajú sa dostatočným množstvom tekutiny.

Bez konzultácie s lekárom slúži iba na krátkodobú liečbu.

Ak sa príznaky ochorenia do 5 dní nezlepšia alebo sa naopak zhoršujú, prípadne sa vyskytnú nežiaduce účinky alebo iné nezvyčajné reakcie, odporúča sa poradiť sa so svojím lekárom. Okrem toho sa preparát vyrába aj v podobe tekutiny, ktorá sa pije.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Zenaro môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Napriek tomu liek nemá nejaké závažné nežiaduce účinky. Môže nepriaznivo ovplyvniť pozornosť a spôsobiť celkový útlm, únavu a ospalosť.
Toto je potrebné brať do úvahy, keď pacient plánuje viesť vozidlo alebo obsluhovať stroj. Účinok je značne individuálny.

Okrem toho boli po požití lieku často opisované nešpecifické príznaky ako bolesti hlavy a sucho v ústach. U veľmi malej skupine pacientov nie je vylúčený vznik zriedkavej alergickej reakcie.

Liek nesmú užívať pacienti, ktorí majú ťažkú poruchu funkcie obličiek (závažné zlyhanie obličiek).

Okrem toho liek nie je vhodný pre pacientov, ktorí sú mladší ako 6 rokov. Počas liečby sa neodporúča piť alkoholické nápoje, pretože u citlivých pacientov môže spôsobiť zníženie pozornosti a výkonnosti.

Zenaro obsahuje mliečny cukor – laktózu, a preto nie je vhodný pre pacientov, ktorí sú naň precitlivení.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button