Vyliec.sk > Liek > Yanimo Respimat

Yanimo Respimat

Yanimo RespimatYanimo Respimat je liek, ktorý býva predpisovaný pľúcnymi lekármi. Účinnou zložkou preparátu sú zlúčeniny tiotropium bromid a olodaterol.


Princíp lieku Yanimo Respimat

Tiotropium bromid funguje ako parasympatolytikum. To znamená, že blokuje niektoré receptory pre zlúčeninu acetylcholín. Vďaka tomu v prieduškách dochádza k uvoľneniu hladkej svaloviny a k ich roztiahnutiu. Olodaterol pôsobí na beta-2-adrenergné receptory hladkej svaloviny a pomáha ju ešte viac uvoľniť. Výsledný efekt je kombináciou účinku oboch zlúčenín.

Dve aktívne zložky lieku poskytujú aditívny bronchodilatačný účinok v dôsledku ich odlišného mechanizmu účinkovania. Keďže sa ukazuje, že muskarínové receptorysú výraznejšie umiestnené v centrálnych dýchacích cestách, zatiaľ čo ß2-adrenoceptory majú vyššiu hladinu expresie v periférnych dýchacích cestách, kombinácia tiotropia a olodaterolu by mala zabezpečiť optimálnu bronchodilatáciu vo všetkých oblastiach pľúc.

Využitie

Preparát je určený na udržiavaciu liečbu CHOCHP. To znamená, že sa liek užíva pravidelne, aby sa zabránilo akútnemu zhoršeniu tejto choroby. V prípade, že k tomuto zhoršeniu dôjde, je vhodné užiť iné preparáty s rýchlejším nástupom účinku.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Podávanie

Yanimo Respimat sa vyrába v podobe inhalačného roztoku, ktorý sa vdychuje pomocou špeciálneho inhalátora. Jeden vstrek obsahuje 2,5 mg tiotropium bromidu a 2,5 mg olodaterolu, bežná dávka pre dospelého človeka sú 2 vdychy 1x denne. Odporúčaná dávka sa nemá prekročiť. Užívanie preparátu bez odporúčania lekára je zakázané.

Pacientov treba upozorniť, aby pri používaní Yanima Respimat boli hlásené závraty a neostré videnie. Preto sa má pri vedení vozidiel a obsluhe strojov odporučiť opatrnosť. Ak sa u pacientov tieto príznaky vyskytnú, majú sa vyvarovať potenciálne nebezpečným činnostiam, ako je vedenie vozidiel či obsluha strojov.

Nevýhody

Yanimo Respimat môže spôsobiť vedľajšie účinky kvôli tomu, že malá časť účinnej látky sa predsa len vstrebe do krvi. Môže sa objaviť sucho v ústach, nervozita, bolesti hlavy, motanie hlavy, búšenie srdca a zápcha.

Podanie lieku môže zhoršiť glaukóm a u mužov so zväčšenou prostatou môže dôjsť k zhoršeniu odtoku moču. Medzi závažné nežiaduce účinky v súvislosti s anticholínergickými účinkami patrí aj intestinálna obštrukcia vrátane paralytického ilea.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.