Xylopos

XyloposXylopos je liek, ktorý je často používaný pri infekciách nosnej dutiny. Patrí do skupiny otorinolaryngologiká a jeho účinnou látkou je xylometazolín.

Princíp lieku Xylopos


Xylometazolín môžeme označiť ako dekongestant, čo znamená, že znižuje opuch slizníc. Xylometazolín účinkuje po lokálnej aplikácii na cievy v sliznici, spôsobí ich zúženie a to postupne vedie k stlmeniu opuchu.

Výsledkom je uľahčenie dýchania nosom a okrem toho, liek uľahčí aj odtok hlienu z vedľajších nosových dutín a zníži tak riziko komplikácií.

Pri častých opakovaných aplikáciách efekt zlúčeniny postupne klesá.

Využitie

Xylopos najčastejšie užívame pri pocite upchatého nosa, ktorý je spôsobený opuchom nosovej sliznice.

Najčastejšími indikáciami je infekčná nádcha, alergická nádcha a zápal prínosových dutín (sinusitída) alebo aj zápal Eustachovej trubice.

Podávanie

Xylopos sa vyrába v podobe roztoku, ktorý sa do nosa vstrekuje pomocou špeciálneho aplikátora.

Zvyčajná dávka pre dospelých a deti od 6 rokov je jeden vstrek do oboch nosných dierok niekoľkokrát denne, neodporúča sa však použiť preparát viac ako trikrát za deň.

Častejšie užívanie znižuje efekt prípravku a naopak zvyšuje výskyt vedľajších účinkov. Nosový sprej sa zásadne nemá používať dlhšie ako 7 dní.

Tento liek je voľnopredajný.

Nevýhody

Podobne ako všetky lieky, môže mať i liek Xylopos vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Napriek tomu tento liek zvyčajne nemá žiadne výrazné vedľajšie účinky okrem ľahkého pálenia v nose po aplikácii.

Pri dlhodobom užívaní môže dôjsť k vysušeniu nosnej sliznice a taktiež rastie riziko krvácania z nosa.

Okrem toho pri predávkovaní sa môže objaviť búšenie srdca, zvýšenie krvného tlakunevoľnosť alebo poruchy dýchania (napr. dýchavičnosť). Tieto nežiaduce účinky sa môžu prejaviť aj u pacienta, ktorý nemusel užiť priveľké množstvo lieku.

V tomto prípade ide o veľmi zriedkavé poruchy. U niektorých pacientov môže xylometazolín vstrebaný do krvi u používateľa vyvolať bolesti hlavy.

Taktiež nie je vylúčený vznik alergickej reakcie, ktorá je však veľmi zriedkavá.

Liek nie je určený pacientom, ktorí trpia suchým zápalom nosovej sliznice (rhinitis sicca). Okrem toho nie je určený pacientom, ktorí sú mladší ako 6 rokov.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button