Xefo Rapid

Xefo RapidXefo Rapid je liek zo skupiny nesteroidných protizápalových liekov (NSPZL). Iný názov pre nich sú nesteroidné antiflogistiká, alebo tiež nesteroidné antireumatiká. Jedná sa bezkonkurenčne o jedny z najpredpisovanejších a najpoužívanejších liečiv. Účinnou zložkou preparátu je zlúčenina Lornoxikam.

Princíp


Lornoxikam pomáha v ľudskom organizme tlmiť enzým nazývaný cyklooxygenáza, ktorý je zodpovedný za tvorbu zlúčenín dôležitých pre zdarný priebeh zápalovej reakcie, látok zvyšujúcich telesnú teplotu a vyvolávajúcich pocit bolesti.

Z toho dôvodu pôsobí liek protizápalovo, tlmí bolesť a ľahko znižuje horúčku.

Využitie

Preparát Xefo Rapid využívame najmä na liečbu bolesti.

Použiť ho môžeme u ortopedických bolestí (akútne záchvaty dny, zápaly šliach, bolesti kĺbov, bolesti chrbta, reumatoidná artritída, stavy po úrazoch), pri bolestiach hlavy, pri migrénach, bolestivej menštruácii a pri bolestiach zubov.

K zosilnenie efektu je možné ho kombinovať s inými liekmi na bolesť. Liek môže znížiť aj telesnú teplotu, ale u horúčky používame skôr iné lieky (pozri antipyretiká).

Podávanie

Xefo Rapid sa vyrába v podobe tabliet o sile 8 miligramov a bežná dávka pre dospelého človeka je jedna tableta pri ťažkostiach, pričom denne by sa nemali užívať viac ako 2-3 tablety.

Nevýhody

Nesteroidné protizápalové lieky môžu mať celý rad vedľajších účinkov.

Pomerne typické sú najrôznejšie tráviace ťažkosti vrátane zvýšenia rizika krvácania do tráviacej trubice, žalúdočných zápalov a žalúdočných vredov.

Liek môžu narušiť funkcie obličiek, vyvolať zvýšenie pečeňových testov, spôsobiť bolesti hlavy a alergické reakcie.

Kombinácia s liekmi na riedenie krvi zvyšuje riziko krvácania.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/xefo-rapid

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button