Wilzin

WilzinWilzin je liek, ktorý sa používa na liečbu Wilsonovej choroby. Patrí do skupiny hepatiká a jeho účinnou zložkou je zinok.

Princíp lieku Wilzin


Zinok je dôležitý ión, ktorý sa nachádza hlavne vnútri buniek nášho organizmu a zúčastňuje sa mnohých enzymatických reakcií.

V tomto prípade nás zaujíma vplyv zinku na metabolizmus medi. Nadbytok pravidelne podávaného zinku totiž spôsobí potlačenie vstrebávanie medi do organizmu.

Využitie

Wilzin je určený na liečbu Wilsonovej choroby, čo je vzácna dedičná porucha vylučovania medi.

Meď zo stravy, ktorá sa nemôže riadne vylučovať, sa ukladá najskôr v pečeni, potom aj v ďalších orgánoch, ako sú oči a mozog. To potenciálne vedie k poškodeniu pečene a neurologickým poruchám.

Tento liek blokuje vstrebávanie medi z čreva a tým bráni jej presunu do krvi a jej ďalšiemu ukladaniu v tele. Nevstrebaná meď sa potom vylučuje stolicou.

Wilsonova choroba je celoživotné ochorenie a preto je nutná liečba po celý život pacienta.

Podávanie

Veľkosť dennej dávky a dĺžka liečby závisia nielen na ošetrujúcom lekárovi, ale aj na závažnosti ochorenia.

Wilzin sa vyrába v podobe kapsúl o sile 25 a 50 miligramov. Pre dospelých pacientov je obvyklá dávka 50 mg (1 kapsula o sile 50 mg alebo 2 kapsuly o sile 25 mg) 3x denne s maximálnou dávkou 50 mg 5x denne.

Pre dospievajúcich od veku 16 rokov, alebo ak je telesná váha nad 57 kg je obvyklá dávka 50 mg 3x denne.

Pre deti vo veku 1 až 6 rokov je obvyklá dávka 1 kapsula o sile 25 mg 2x dennevo veku od 6 do 16 rokov (alebo ak je telesná váha pod 57 kg) 1 kapsula o sile 25 mg 3x denne.

Liek sa vždy užíva na prázdny žalúdok, najmenej 1 hodinu pred jedlom alebo 2 – 3 hodiny po jedle.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis s obmedzením predpisovania.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Wilzin môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Tento liek nemá veľké nežiaduce účinky, avšak pri jeho užívaní môže dôjsť k preťaženiu organizmu zinkom. To môže vyvolať tráviace ťažkosti (nechutenstvo), kovovú chuť v ústach a motanie hlavy.

Niekedy môže užívanie lieku spôsobiť zvýšenie pečeňových testov, ale aj pokles červených a bielych krviniek. U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik zriedkavej alergickej reakcie.

Obsahuje oranžovo-žlté farbivo FCF (E110), ktoré môže spôsobovať alergické reakcie.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button