Vapress

VapressVapress sa radí do liekovej skupiny zvanej sartany. Sartany sú jedny z najvyužívanejších liekov na krvný tlak a užíva ich podstatná časť interne sledovaných pacientov. Účinnou zložkou lieku je zlúčenina valsartan.

Vapress a jeho princíp


Valsartan blokuje bunkové receptory pre zlúčeninu angiotenzín II. Tá vzniká v našom organizme a má mnoho funkcií vrátane zvyšovania krvného tlaku.

Zablokovanie angiotenzínu II je v dôsledku účinku podobné účinku ACE-inhibítora (tie blokujú samotný vznik angiotenzínu II).

Sartany a ACE-Inhibítory sú preto podobné lieky, nutné však priznať, že ACE-Inhibítory sú predsa len o niečo účinnejšie.

Využitie

Vapress môžeme použiť v podobných indikáciách ako ACE-Inhibítory, tj. u vysokého tlaku a u chorôb srdca (stavy po infarktoch, srdcové zlyhávanie a pod.).

Vhodné sú v situácii, keď sa vysoký tlak kombinuje s postihnutím obličiek u cukrovky 1. typu a 2. typu.

Sartany však všeobecne podávame skôr ako druhú voľbu vtedy, keď ACE-Inhibítor nemožno použiť (napríklad pri nepríjemnom suchom kašli, ktorý ACE-Inhibítory narozdiel od sartany spôsobujú).

Podávanie

Dávkovanie pri hypertenzii (iba 80 mg, 160 mg)

Odporúčaná počiatočná dávka lieku je 80 mg denne. Antihypertenzívny účinok sa výrazne prejaví v priebehu dvoch týždňov a maximálny účinok sa dosiahne počas štyroch týždňov.

U niektorých pacientov s nedostatočnou kontrolou krvného tlaku môže dávka zvýšiť na 160 mg alebo na maximum 320 mg.

Valsartan možno tiež použiť v kombinácii s ďalšími antihypertenzívami. Diuretiká, ako je hydrochlorotiazid, povedie u týchto pacientov k ešte výraznejšiemu zníženiu krvného tlaku.

Dávkovanie po nedávnom infarkte myokardu (40 mg, 80 mg a 160 mg)

U klinicky stabilných pacientov môže byť liečba začať už 12 hodín po infarkte myokardu. Po počiatočnej dávke dvakrát denne 20 mg je valsartan titrovaný na 40 mg, 80 mg a 160 mg dvakrát denne v priebehu niekoľkých nasledujúcich týždňov.

Dávka 20 mg a 40 mg nemôže byť podaná ako prípravok Vapress, pretože tablety nie sú vyrobené tak, aby ich išlo rozdeliť na rovnaké polovice.

Nevýhody

Nežiaduce účinky sú zriedkavé. Vapress môže sám o sebe alebo v kombinácii s inými liekmi na tlak spôsobiť prudké zníženie tlaku a možný kolaps.

V kombinácii s inými liekmi (typicky s Verospiron) môžu sartany vyvolať nebezpečnú hyperkaliémiu. Sartany by nemali byť podávané v tehotenstve a dojčiacim matkám.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button