Tasigna

TasignaTasigna patrí medzi lieky používané v hematológii a hematoonkológií. Jeho účinnou zložkou je zlúčenina nilotinib.

Princíp


Nilotinib patrí medzi inhibítory tyrozínkinázy, čo sú enzýmy prenášajúce v bunkách informácie, ktoré sú okrem iného dôležité pre delenie a množenie buniek.

Nilotinib cielene pôsobí na bcr-abl tyrozínkinázy, ktorá vzniká v nádorových bunkách následkom vyvolávajúcej genetickej mutácie.

Využitie

Tento liek sa využíva pri niektorých formách chronickej myeloidnej leukémie (CML). CML je spôsobená genetickou mutáciou (za vzniku spomínaného bcr-abl génu) a následným nekontrolovaným množením nezrelých krvných buniek.

Podávanie

Tasigna patrí len do rúk lekára so skúsenosťami liečby hematologických ochorení a bez jeho odporúčania nesmie byť liek podávaný.

Tasigna sa vyrába ako tablety o sile 150-200 miligramov a bežná dávka pre dospelého človeka je 300 miligramov dvakrát denne.

Nevýhody

Liek môže spôsobiť mnoho nežiaducich účinkov vrátane tráviacich ťažkostí, bolestí hlavy, bolestí kĺbov, kožných vyrážok, zvýšenie krvného tlaku a zriedkavo aj výskytom rôznych porúch srdcového rytmu.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/tasigna

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button