Taflotan

TaflotanTaflotan je liek, ktorý sa používa v oftalmológii na liečbu zeleného zákalu (glaukómu). Patrí do skupiny oftalmologiká a jeho účinnou zložkou je tafluprost.

Princíp lieku Taflotan


Tafluprost je látka, ktorá je analógom jedného prostaglandínu. Svojim účinkom zvyšuje odtok vnútroočnej tekutiny, čím výrazne znižuje vnútroočný tlak.

Využitie

Taflotan sa používa na liečbu typu glaukómu, ktorý sa nazýva glaukóm s otvoreným uhlom a taktiež na liečbu stavu známeho ako vnútroočná hypertenzia u dospelých. Oba tieto stavy sú spojené so zvýšením tlaku vo vnútri vášho oka, čo môže mať napokon vplyv na zrak.

Liek sa podáva skôr ľuďom, u ktorých majú bežné prípravky nedostatočný efekt, alebo sa nemôžu použiť.

Zelený zákal je pomerne časté očné ochorenie. Môže viesť k postupnému zhoršovaniu zraku, bolestiam aj závažnému poškodeniu zrakového nervu.

Medzi príznaky patrí zvracanie, červené oči, oslepnutie a mihanie pred očami, no niekedy choroba môže prebiehať relatívne bezpríznakovo.

Podávanie

Taftolan je nutné obmedziť podľa presného doporučenia očného lekára.

Liek sa vyrába v podobe očných kvapiek a bežná dávka u dospelého človeka je 1 kvapka do postihnutého oka denne, ideálnou dobou aplikácie je večer. Viac o presnom podávaní povie lekár.

Pacient nesmie používať očné kvapky, pokiaľ má nasadené kontaktné šošovky. Po použití očných kvapiek musí počkať 15 minút a až potom si môže nasadiť kontaktné šošovky.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Taflotan môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Tento liek najčastejšie spôsobuje bolesti hlavy a podráždenie oka s bolesťou a začervenaním krátko po aplikácii, no to však rýchlo prejde.

Medzi menej časté nežiaduce účinky patrí svrbenie oka, vysychanie spojiviek, nepríjemný pocit cudzieho telesa v oku, unavené očizalepené očislzenierozmazané videnie, citlivosť na svetlo, ale aj zmeny v dĺžke, hrúbke a počte rias.

Pri dlhodobom užívaní sa môže trvalo zmeniť farba dúhovky oka kvôli zvýšenému ukladaniu hnedého pigmentu.

U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button