Suprelip

SuprelipSuprelip je liek, ktorý sa používa na zníženie hladiny tukov v krvi. Patrí do skupiny hypolipidemiká a jeho účinnou látkou je fenofibrát.


Princíp lieku Suprelip

Liek je tzv. fibrát – liek na zvýšené tuky a cholesterol. Účinná látka fenofibrát pôsobí na metabolizmus tukov, pomáha znižovať ich hladinu v tele a okrem toho ľahko napomáha k zvýšeniu koncentrácie “dobrého” cholesterolu.

Využitie

Využíva sa u pacientov, ktorí majú zvýšené hodnoty tukov (napr. triacylglyceroly) a škodlivého cholesterolu, pričom zvýšenie tukov je dominujúcim problémom. Liek sa môže používať ako doplnok iných liekov (statínov) za určitých okolností, keď hladiny tukov v krvi nie sú kontrolované samotnými statínmi.

Zvýšená hladina tukov je pomerne časté, ale aj závažné ochorenie, ktoré sa v ťažkých prípadoch prejavuje ako xantelasma alebo xantom.

Podávanie

Preparát Suprelip je nutné obmedziť podľa odporúčania lekára. Liek sa vyrába v podobe tabliet o sile 200 miligramov a bežná dávka pre dospelého človeka je jedna tableta denne.

Liek sa užíva dlhodobo spolu s nízkotukovou diétou a liečbou inou ako liekmi napríklad cvičením a znížením hmotnosti na zníženie hladiny tukov v krvi.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Bio a Raw potraviny

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Superlip sa obvykle dobre znáša. Nežiaduce účinky sú mierne a prejavujú sa iba u 2 – 4% liečených pacientov. Môžu sa objaviť tráviace ťažkosti (nevoľnosť, pocit nútenia na zvracanie, bolesti v nadbrušku), prechodné zvýšenie hladín transamináz (pečeňových enzýmov), bolesť svalov, bolesť hlavy, slabosť alebo závrat. Okrem toho sa v zriedkavých prípadoch môže objaviť aj nebezpečná rabdomyolýza.

U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie. Najčastejšie je to kožná alergická reakcia, ktorá sa prejavuje ako vyrážka, žihľavka alebo fotosenzitivita (kožné prejavy na miestach vystavených pôsobeniu slnečných lúčov alebo UV žiareniu).

Suprelip nie je určený pre pacientov mladších ako 18 rokov a pre ženy počas tehotenstva alebo dojčenia.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie Chrípka a nádcha. Rôzne akcie až do výšky -20%.

Momentálne prebieha aj akcia kde pri kúpe 2 vybraných produktov dostane tretí zadarmo 2+1 zadarmo – len do vypredania zásob!

Liek obsahuje stolový cukor – sacharózu, a preto nie je vhodný pre pacientov, ktorí sú naň precitlivení.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.