Solian

SolianSolian je liek využívaný v neurológii. Patrí do skupiny antipsychotiká a jeho účinnou látkou je zlúčenina amisulprid.

Princíp lieku Solian


Liek ovplyvňuje činnosť nervových buniek, ktorá je sprostredkovaná dopamínom (antipsychotikum, psychofarmakum, neuroleptikum).

Táto látka je dôležitá pre reguláciu nervovej činnosti, ktorá býva porušená pri rôznych duševných chorobách, napr. pri schizofrénii.

Liek pôsobí hlavne v tých častiach mozgu, ktoré majú bezprostredný vzťah ku vzniku duševných porúch. Táto vlastnosť je jeho prednosťou.

Využitie

Solian sa používa pri liečbe akútnej a chronickej schizofrénie.

Pôsobí veľmi dobre na tzv. pozitívne príznaky schizofrénie (klamlivé predstavy, halucinácie, poruchy myslenia, nepokoj, podozrievavosť), ale aj na tzv. negatívne príznaky (citová otupenosť, úzkosť, sociálne a citové stiahnutie, pocity viny, poruchy nálady, depresie).

Podávanie

Pri látkach tohto typu je vždy veľmi dôležité presne dodržiavať odporúčania lekára (väčšinou psychiatra) a neužívať ich bez lekárovho vedomia. Liek existuje v tabletách o sile 200 miligramov.

Denná dávka u dospelého človeka sa podľa aktuálneho stavu a tiaže choroby pohybuje v širokom rozmedzí 50-800 miligramov, pričom môže byť v určitých prípadoch s opatrnosťou ďalej navýšená.

Amisulprid sa môže podávať raz denne perorálnou cestou do dávky 400 mg, vyššie dávky sa majú rozdeliť do 2 dávok.

Liek je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Amisulprid môže svojim silným vplyvom na centrálny nervový systém spôsobiť rôzne vedľajšie účinky. Medzi najčastejšie patrí útlm, ospanlivosť, únavu, sucho v ústach, bolesti hlavy a poruchy hybnosti podobné Parkinsonovej chorobe.

Pomerne často sa objavujú aj tráviace ťažkosti ako sú zmena chuti do jedla (zvýšenie alebo zníženie), vracanie a zápcha.

Relatívne časté sú poruchy sexuálneho rázu, najmä vymiznutie libida a rozvoj impotencia. Medzi veľmi zriedkavé a nebezpečné komplikácie patria závažné poruchy rytmu a neuroleptický malígny syndróm.

Solian nie je vhodný počas tehotenstva okrem prípadov, keď prínos preváži možné riziko.

Dojčenie počas liečby nie je odporúčané. Liečbu nesmú podstúpiť pacienti mladší ako 18 rokov.

Liek sa nesmie užívať spolu s alkoholom pre značne nevyspytateľné zmeny jeho účinku. Liek môže spôsobiť ospanlivosť a tak nepriaznivo ovplyvniť činnosti vyžadujúce zvýšenú pozornosť a koordináciu pohybov (vedenie vozidiel, obsluha strojov, práca vo výškach).

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button