Sepioglin

SepioglinSepioglin patrí medzi modernejšie lieky na cukrovku, ktoré sa odborne označujú ako perorálne antidiabetiká (PAD). Účinnou látkou preparátu je zlúčenina pioglitazón.

Princíp lieku Sepioglin


Pioglitazón je zaujímavá zlúčenina radiaca sa medzi tzv. tiazolidíndióny.

Kým niekoľko PAD-ov ako sú napríklad deriváty sulfonylmočoviny sa sústredí na zvýšenie tvorby inzulínu v pankrease, účinok pioglitazónu cieli na ostatné tkanivá a zvyšuje v nich citlivosť voči inzulínu a tým znižuje krvný cukor.

Okrem toho bol popisovaný aj jeho pozitívny účinok.

Využitie

Sepioglin sa predpisuje u pacientov s cukrovkou 2. typu u dospelých (vo veku 18 rokov a starších), a to
najmä u tých, ktorí majú nadváhu.

Používa sa ako doplnok k diéte a cvičeniu. Nebýva to väčšinou liek prvej voľby, predpisuje sa skôr pacientom, u ktorých nezafungoval metformín (napr. liek Metfogamma, Glucophage, Metformín), alebo ho z nejakého dôvodu nešlo použiť.

Môže sa kombinovať s ďalšími PAD-mi vrátane metformínu a tiež s inzulínom. Liek možno tiež používať spolu s metformínom aj sulfonylmočovinou u pacientov, u ktorých sa nedosiahla dostatočná kontrola napriek duálnej perorálnej liečbe (tzv. trojitá liečba).

Sepioglin možno tiež používať spolu s inzulínom u pacientov, u ktorých sa nedosiahla dostatočná kontrola inzulínom ako monoterapiou.

Podávanie

Záleží striktne na odporúčaní predpisujúceho lekára. Väčšinou sa začína počiatočnou dávkou o sile tablety 15-30 miligramov.

Je možné, že túto dávku bude po jednom alebo dvoch týždňoch potrebné zvýšiť, a to až na 45 mg jedenkrát denne, ak bude potrebná lepšia kontrola glukózy (cukru) v krvi.

Tento liek nemajú užívať pacienti, ktorí dostávajú dialýzu (technika čistenia krvi používaná u osôb s chorobou obličiek). Tablety sa majú prehltnúť a zapiť vodou.

Nevýhody

Sepioglin môže zvýšiť hromadenie tekutín v organizme, preto môžu vzniknúť opuchy a u pacientov s chorým srdcom sa môžu prehĺbiť príznaky srdcového zlyhania.

Inak môžu byť prítomné rôzne nezávažné tráviace ťažkosti a zvýšenie pečeňových testov.

V kombinácii s inými PAD-mi alebo s inzulínom sa môže objaviť hypoglykémia.

Vyskytli sa aj informácie o možnej súvislosti užívaní pioglitazinou a ľahkom zvýšení rizika vzniku rakoviny močového mechúra, preto by sa malo s nasadzovaním postupovať opatrne u rizikových pacientov.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button