Sarten Plus H

Sarten Plus HSarten Plus H je liek, ktorý sa používa na liečbu vysokého krvného tlaku. Patrí do skupiny hypotenzíva a jeho účinnými látkami sú olmesartan medoximilhydrochlorotiazid.

Princíp lieku Sarten Plus H


Olmesartan medoximil patrí medzi sartany a blokuje bunkové receptory pre zlúčeninu angiotenzín II. Tá vzniká v našom organizme a má mnoho funkcií vrátane zvyšovania krvného tlaku.

Hydrochlorotiazid patrí do skupiny liekov nazývaných diuretiká (tablety na odvodnenie).

Tieto pôsobia na obličkové kanáliky a znižujú vstrebávanie sodíka a chlóru. Tým sa zvyšujú straty iónov do moču, čo vedie aj k väčším stratám vody.

Obe zložky účinkujú na kardiovaskulárny systém, kedy dochádza k rozšíreniu krvných ciev a k zvýšenému výdaju moču obličkami, čo dohromady vedie k poklesu krvného tlaku.

Využitie

Sarten Plus H sa používa na liečbu vysokého krvného tlaku. Liek je vhodný skôr u pacientov, ktorých krvný tlak je už pomocou liekov stabilizovaný, a kedy sa snažíme obmedziť množstvo podávaných tabliet.

Kombinovaný preparát umožní podať dve účinné zložky v jednej tablete a tým zvýšiť ochotu pacienta liek užívať.

Podávanie

Veľkosť dennej dávky a dĺžka liečby závisia nielen na ošetrujúcom lekárovi, ale aj na závažnosti ochorenia.

Sarten Plus H sa vyrába vo forme tabliet. Najslabšia sila lieku je 20/12,5 miligramov (20 miligramov olmesartanu medoximilu a 12,5 miligramov hydrochlorotiazidu) a najsilnejšia je 40/25 mg.

Bežne používaná dávka je jedna tableta denne, no zväčša sa začína slabšou verziou. Liek sa odporúča užívať vždy v rovnakom čase s jedlom alebo bez jedla a zapiť dostatočným množstvom vody.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Sarten Plus H môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Medzi najčastejšie patria bolesti hlavy a opuchy. Predávkovanie alebo kombinácia s inými liekmi na tlak môže spôsobiť hypotenziu (nízky tlak).

U niektorých pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie.

Sartany majú efekt na hladinu draslíka v krvi, ktorú zvyšujú a pri kombinácii s inými liekmi (napr. spironolaktón) môžu spôsobiť hyperkaliémiu.

Hydrochlorotiazid v preparáte môže spôsobiť dehydratáciu a rozvrat vnútorného prostredia organizmu.

Liek nie je určený pre pacientov mladších ako 18 rokov a pre ženy počas tehotenstva alebo dojčenia.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button