Ryzodeg

RyzodegRyzodeg je liek, ktorý sa používa na liečbu cukrovky. Patrí do skupiny antidiabetiká a jeho účinnou látkou je kombinácia dvoch moderných synteticky vyrábaných inzulínových analógov – inzulín aspárt a inzulín degludek.

Princíp lieku Ryzodeg


Inzulín aspárt má výrazne rýchly účinok a inzulín degludek má naopak pomalý a dlhotrvajúci účinok vďaka jeho pomalému uvoľňovaniu.

Výsledná zmes obsahuje inzulín degludek a inzulín aspárt v pomere 70:30, čo umožní ako rýchle pôsobenie po jedle, tak aj dlhodobý (bazálny) účinok.

Využitie

Ryzodeg je určený na liečbu cukrovky a na udržanie normálnej hladiny krvného cukru. Taktiež liek slúži aj ako prevencia hyperglykémia.

Podávanie

Liek sa nesmie aplikovať bez doporučenia lekára. Ryzodeg sa vyrába v podobe vodnej suspenzie, ktorá sa aplikuje injekčne pod kožu (brucho, stehno alebo zadok).

Dávkovanie je dané v medzinárodných jednotkách (IU – International Units) a konkrétne podávaná dávka je vždy prísne individuálna.

Liek je v rámci pravidelnej inzulinoterapie obvykle aplikovaný 1 až 2x denne s hlavným jedlom.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Ryzodeg môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Hlavným nežiaducim účinkom inzulínov je príliš silný pokles krvného cukru (hypoglykémia).

Zvyčajne je dôvodom nedostatočný prísun potravy, alkoholový exces alebo nadmerná fyzická aktivita.

Hypoglykémia môže byť veľmi nebezpečná a veľmi zákerná je po užití dlho a veľmi dlho pôsobiaceho inzulínu, alebo pri kombinácii inzulínu s perorálnymi antidiabetikami.

Ak hladina cukru v krvi veľmi klesne, môže pacient upadnúť do bezvedomia a v horšom prípade môže spôsobiť život ohrozujúce poškodenie mozgu. V takýchto prípadoch sa totiž môže opakovať aj po zdanlivom zlepšení stavu.

Okrem toho sa môže na podávaný inzulín vytvoriť alergická reakcia, ktorá sa najčastejšie prejavuje ako vracanie, ťažkosti s dýchaním, rýchly srdcový tep alebo závrat.

Taktiež môže spôsobiť aj reakciu v mieste podania, ktorej príznaky sú bolesť, sčervenanie, žihľavka, opuch a svrbenie. Pri dlhodobej podkožnej aplikácii môže dôjsť k poškodeniu tukovej vrstvy v miestach vpichov (inzulínová lipodystrofia).

Počas liečby je nutné, aby sa pacient vyhýbal konzumácii alkoholických nápojov.

Tento liek nie je určený na liečbu pacientov mladších ako 18 rokov.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button