Rotarix

RotarixRotarix patrí medzi známe vakcíny a používa sa na prevenciu vzniku rotavírusovej infekcie. Radí sa do skupiny imunopreparáty a jeho účinnou zložkou sú oslabené živé rotavírusy.

Princíp lieku Rotarix


Keď jedinec dostane očkovaciu látku, imunitný systém (prirodzená obrana tela) si vytvorí protilátky proti najčastejšie sa vyskytujúcim typom rotavírusu.

Tieto protilátky chránia pred ochorením spôsobeným týmito typmi rotavírusu.

Rotavírusová infekcia je najčastejšou príčinou ťažkej hnačky u dojčiat a malých detí. Rotavírus sa ľahko šíri z ruky do úst v dôsledku kontaktu so stolicou infikovanej osoby.

Väčšina detí s rotavírusovou hnačkou sa uzdraví sama.

U niektorých detí sa však vyvinie závažné ochorenie s ťažkým vracaním, hnačkou a stratou tekutín ohrozujúcou život, ktorá si vyžaduje hospitalizáciu.

Využitie

Rotarix je vírusová očkovacia látka, ktorá pomáha chrániť deti, od 6 týždňov života, pred gastroenteritídou (hnačkou a dávením) spôsobenou rotavírusovou infekciou.

Podávanie

Rotarix sa vyrába v podobe prášku na prípravu suspenzie, ktorá sa vypije. Vakcinačná schéma pozostáva z dvoch dávok.

Prvá dávka sa môže podať vo veku od 6 týždňov. Medzi dávkami má byť časový odstup najmenej 4 týždne.

Vakcinačná schéma sa má prednostne podať pred dosiahnutím veku 16 týždňov, ale musí sa ukončiť do veku 24 týždňov.

Vakcína je určená len na perorálne použitie (nesmie sa podávať injekčne), pričom určená dávka sa užíva nezávisle na príjem potravy (vrátane tekutín a materského mlieka).

Rotarix sa môže podať podľa rovnakej očkovacej schémy dojčatám, ktoré sa narodili predčasne, pod podmienkou, že tehotenstvo trvalo aspoň 27 týždňov.

Liek je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj táto očkovacia látka môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.

Napriek tomu Rotarix väčšinou nespôsobuje vážne vedľajšie účinky, aj keď sa po jeho podaní môžu objaviť tráviace ťažkosti (hnačka) alebo podráždenosť. U citlivejších pacientov sa môžu objaviť rôzne alergické reakcie.

Vzhľadom k tomu, že vakcína obsahuje živé vírusy (hoci oslabené), nemala by byť podávaná deťom, ktoré v minulosti mali intususcepciu, majú ťažkú infekciu s vysokou horúčkou, majú hnačku, vracanie alebo poruchy imunity.  Tento liek obsahuje sacharózu.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button