Remicade

RemicadeRemicade [remikeid] patrí medzi lieky využívané predovšetkým v reumatológii a gastroenterológii. Jeho účinnou zložkou je zlúčenina infliximab.

Princíp lieku Remicade


Infliximab spadá do problematiky biologickej terapie. Ide o chimerickú (časť je ľudská a časť z myší) monoklonálnu protilátku proti TNF-alfa faktoru (Tumor Nekrotizujúci Faktor Alfa).

Protilátka sa viaže na TNF-alfa a vyradí jeho funkcie.

Vzhľadom k faktu, že TNF-alfa má dôležité miesto v imunitnom systéme, dôjde vplyvom infliximabu k utlmeniu imunity a oslabenie zápalových procesov v tele.

Využitie

Remicade je s obľubou využívaná v terapii ťažších foriem niektorých autoimunitných chorôb ako je napríklad reumatoidná artritída, Bechterevova choroba, lupienka, psoriatická artritída, Crohnova choroba a ulcerózna kolitída.

Liek sa samozrejme nepodáva rutinne u každého pacienta so spomínanými chorobami a indikáciami a vlastná liečba patrí do rúk špecializovaných zdravotníckych centier.

Podávanie

Liek sa vyrába v podobe granulátu určeného na vytvorenie roztoku na intravenózne podanie.

Liek sa podáva v podobe intravenóznych infúzií a dávka pre daného pacienta je prísne individuálna (závisí od zdravotného stavu pacienta, hmotnosti, konkrétnej indikácii podávania a ďalších faktoroch). Aplikácia lieku bez presného odporúčania lekára je pochopiteľne prísne zakázaná.

Nevýhody

Tento liek oslabuje imunitný systém, a preto je u liečených pacientov vyšší výskyt infekcií a vyššie riziko niektorých nádorov (najmä lymfómov).

Počas liečby sa môžu objaviť alergické reakcie vrátane tých závažných (anafylaktický šok, ťažké celotelové kožné reakcie), príznaky postihnutia centrálneho nervového systému, zvýšenie pečeňových testov a nežiaducich zmien v krvnom obraze.

Ďalších možných vedľajších príznakov je pomerne veľa, ostatne aj to je jeden z dôvodov, prečo liečba patrí do kompetencie špecializovaných centier.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/remicade

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button