Rabakir

RabakirRabakir je liek patriaci do skupiny antiepileptík a jeho účinnou látkou je zlúčenina pregabalín. Antiepileptiká sú, ako už názov napovedá, skupinou liekov užívaných na terapiu epilepsie, presnejšie povedané na zabránenie vzniku epileptických záchvatov. Ide o pomerne široké spektrum liečiv, mnohé antiepileptiká sa vďaka svojim ďalším účinkom radia aj do iných liekových skupín.

Rabakir a jeho princíp


Pregabalín je analogická (obdobná) látka gamaaminomaslovej kyseliny (GABA). GABA je tzv. neurotransmiter, čo je označenie pre látku na vysielanie signálov medzi nervovými bunkami v mozgu.

Pregabalín posilňuje účinok tlmivého neuroransmiteru GABA a naopak tlmí účinky neurotransmiterov ako je glutamát a noradrenalín.

Využitie

Rabakir sa využíva najmä na liečbu niektorých foriem epilepsie ako prevencia opakovania epileptických záchvatov, často sa podáva v kombinácii s inými antiepileptikami.

Okrem toho môže byť liek využitý v liečbe bolesti, obzvlášť ak ide o bolesť nervového pôvodu (bolesť pri pásovom opare, bolesti pri diabetickej polyneuropatii) a generalizovanej úzkostnej poruchy.

Podávanie

Rozsah dávkovania je 150-600 mg denne, rozdelených do dvoch alebo troch dávok.

Epilepsia: Liečbu pregabalínom možno začať dávkou 150 mg denne rozdelenú do 2 alebo 3 dávok.

V závislosti od individuálnej odpovede pacienta a tolerancie možno dávku po jednom týždni zvýšiť na 300 mg denne. Maximálne dávky 600 mg denne môžu byť dosiahnuté po ďalšom týždni.

Generalizovaná úzkostná porucha: Rozsah dávkovania je 150 až 600 mg denne, rozdelených do 2 až 3 dávok. Potrebu liečby treba pravidelne prehodnocovať. Liečbu pregabalínom možno začať dávkou 150 mg denne.

V závislosti od individuálnej odpovede pacienta a tolerancie možno dávku po jednom týždni zvýšiť na 300 mg denne. Po ďalšom týždni možno dávku zvýšiť až na 450 mg denne. Maximálne dávky 600 mg denne je možné dosiahnuť po ďalšom týždni.

Ak sa musí liečba pregabalínom prerušiť, potom sa v súlade so súčasnou klinickou praxou odporúča urobiť to postupne u všetkých indikácií minimálne po dobu jedného týždňa.

Nevýhody

Rabakir väčšinou nemáva závažné nežiaduce účinky, ale ťažkostí môže spôsobovať celý rad. Pacienti pri užívaní pomerne často udávajú  motanie hlavy, sucho v ústach, spavosť, zmeny nálad, pokles libida, zhoršenie pamäti, bolesti hlavy a poruchy zraku (napr. dvojité videnie).

Pri ukončení terapie a vysadení lieku boli niekedy pozorované príznaky syndrómu vysadenia (tráviace ťažkosti, bolesti hlavy, búšenie srdca, potenie, závraty a pod.).

Zdroj: https://www.stefajir.cz/rabakir

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button