Quetiapin

QuetiapinQuetiapin patrí do skupiny tzv. antipsychotík (neuroleptík) a jeho účinnou látkou je rovnomenná zlúčenina kvetiapín.

Princíp lieku Quetiapin


Kvetiapín účinkuje na centrálny nervový systém a pomocou ovplyvnenia rôznych receptorov má vplyv na rovnováhu neurotransmiterov v mozgu.

Tieto neurotransmitery sú rôzne chemické zlúčeniny, ktoré sprostredkovávajú prenosy vzruchov medzi neurónmi.

Kvetiapín pôsobí na celý rad receptorov v nervovom systéme (napr. niektoré dopamínové receptory, receptory pre serotonín, adrenalín a histamín) a označujeme ho preto ako multireceptorového antagonistu (MARTA).

Kvetiapín je typický pomerne rýchlym metabolizmom a kratším polčasom účinku.

Použitie

Quetiapín sa využíva v liečbe niektorých psychotických stavov ako je napríklad schizofrénia a maniodepresívna psychóza, ktorá je tiež označovaná ako bipolárna porucha.

Podávanie

Pre látky tohto typu je vždy veľmi dôležité presne dodržiavať odporúčania predpisujúceho lekára (väčšinou psychiatra) a neužívať ich bez lekárovho vedomia.

Quetiapín sa vyrába vo forme tabliet o sile 25-400 miligramov.

Dávky sa väčšinou postupne navyšujú podľa tolerancie a líši sa podľa presnej indikácie. V zásade sa bežná dávka pre dospelých pohybuje okolo 400 miligramov lieku denne v čase pred spaním, podľa potreby môže byť ďalej zvýšená.

Tablety sa prehltajú celé a zapíjajú vodou. Tablety sa môžu užiť spolu s jedlom alebo bez jedla. Počas užívania lieku sa nesmie piť grapefruitový džús. Môže ovplyvniť spôsob účinku lieku.

Nie je vhodné prestať užívať užívať tablety ani vtedy, keď sa pacient cíti lepšie, pokiaľ to nepovie lekár.

Deti a dospievajúci nemajú užívať tablety Quetiapin. Užívanie tabliet môže spôsobiť, že sa bude pacient cítiť ospalý, preto je vhodné obsluhovať motorové vozidlo pokiaľ pacient nemá informácie ako naňho daný liek pôsobí. Liek sa nesmie užívať spolu s alkoholom pre značne nevyspytateľné zmeny jeho účinku.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.

Quetiapín môže svojim silným vplyvom na centrálny nervový systém vyvolať ospalosť, únavu a útlm.

Užívatelia si niekedy sťažujú na pocity sucha v ústach, bolesti hlavy a kolapsové stavy, mávajú zvýšenú hladinu cholesterolu a zmeny v krvnom obraze.

Quetiapín patrí do 2. generácie antipsychotík, a preto sú u neho vzácnejšie prítomné poruchy hybnosti (podobné Parkinsonovej chorobe) a sexuálne poruchy (strata libida, impotencia).

Medzi veľmi zriedkavé a nebezpečné komplikácie patria závažné poruchy rytmu a neuroleptický malígny syndróm.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button