Vyliec.sk > Liek > Quetapo

Quetapo

QuetapoQuetapo je liek, ktorý patrí do skupiny antipsychotiká a jeho účinnou látkou je zlúčenina kvetiapín.


Princíp lieku Quetapo

Kvetiapín účinkuje na centrálny nervový systém a pomocou ovplyvnenia rôznych receptorov má vplyv na rovnováhu neurotransmiterov v mozgu.

Tieto neurotransmitery sú rôzne chemické zlúčeniny, ktoré sprostredkovávajú prenosy vzruchov medzi neurónmi. Kvetiapín pôsobí viacero receptorov v nervovom systéme (napr. niektoré dopamínové receptory, receptory pre serotonín, adrenalín a histamín). Kvetiapín je typický pomerne rýchlym metabolizmom a kratšou dobou účinku.

Využitie

Quetapo sa využíva v liečbe niektorých psychotických stavov. Jedným z nich je schizofrénia . Príznakmi schizofrénie sú halucinácie (počutie nevysvetliteľných hlasov), divné a znepokojujúce myšlienky, zmeny v správanípocit osamelosti a zmätenosti. Ďalšou chorobou, ktorú tento liek lieči je maniodepresívna psychóza. Príznakmi sú pocit nadšenia alebo pocit nadmerného množstva energie.

Ľudia s týmto ochorením môžu pociťovať zníženú potrebu spánku ako zvyčajne, hovoriť rýchlejšie a neustále mať nové nápady a myšlienky. Títo ľudia sa však môžu cítiť aj nezvyčajne podráždení.

Podávanie

Pri látkach tohto typu je vždy veľmi dôležité presne dodržiavať odporúčania predpisujúceho lekára a neužívať ich bez lekárovho vedomia. Quetapo sa vyrába vo forme tabliet o sile 25-200 miligramov.

Dávky sa väčšinou postupne navyšujú a líšia sa podľa závažnosti choroby. V zásade sa bežná dávka pre dospelých pohybuje okolo 400 miligramov lieku denne, podľa potreby môže byť ďalej zvýšená.

Liek používať počas dojčenia a tehotenstva len v prípade, že prínosy liečby prevážia potenciálne riziká.

Nevýhody

Liek môže svojím silným vplyvom na centrálny nervový systém vyvolať ospalosťúnavu útlm. Užívatelia si niekedy sťažujú na pocity sucha v ústachbolesti hlavy a kolapsové stavy. Taktiež sa u niektorých pacientov môže zvýšiť hladina cholesterolu a zmeniť krvný obraz.

Quetapo patrí do 2. generácie antipsychotík, a preto sú u neho vzácnejšie prítomné poruchy hybnosti (podobné Parkinsonovej chorobe) a sexuálne poruchy (strata libida, impotencia). Medzi veľmi zriedkavé a nebezpečné komplikácie patrí malígny neuroleptický  syndróm.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie výživové doplnky. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo!

Nesmie sa užívať spolu s alkoholom ani grapefruitovou šťavou, môžu ovplyvňovať jeho účinnosť. Liek nie je vhodný na liečbu detí a dospievajúcich mladších ako 18 rokov.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.