Questax

QuestaxQuestax je liek, ktorý patrí do skupiny antipsychotiká a jeho účinnou látkou je zlúčenina kvetiapín.

Princíp lieku Questax


Kvetiapín účinkuje na centrálny nervový systém a pomocou ovplyvnenia rôznych receptorov má vplyv na rovnováhu neurotransmiterov v mozgu.

Tieto neurotransmitery sú rôzne chemické zlúčeniny, ktoré sprostredkovávajú prenosy vzruchov medzi neurónmi.

Kvetiapín pôsobí na viacero receptorov v nervovom systéme (napr. niektoré dopamínové receptory, receptory pre serotonín, adrenalín a histamín).

Kvetiapín je typický pomerne rýchlym metabolizmom a kratšou dobou účinku.

Využitie

Questax sa využíva v liečbe niektorých psychotických stavov. Jedným z nich je schizofrénia . Príznakmi schizofrénie sú halucinácie (počutie nevysvetliteľných hlasov), divné a znepokojujúce myšlienky, zmeny v správaní, pocit osamelosti a zmätenosti.

Ďalšou chorobou, ktorú tento liek lieči je maniodepresívna psychóza. Príznakmi sú pocit nadšenia alebo pocit nadmerného množstva energie.

Ľudia s týmto ochorením môžu pociťovať zníženú potrebu spánku ako zvyčajne, hovoriť rýchlejšie a neustále mať nové nápady a myšlienky. Títo ľudia sa však môžu cítiť aj nezvyčajne podráždení.

Podávanie

Pri látkach tohto typu je vždy veľmi dôležité presne dodržiavať odporúčania predpisujúceho lekára a neužívať ich bez lekárovho vedomia.

Questax sa vyrába vo forme tabliet o sile 25-200 miligramov. Dávky sa väčšinou postupne navyšujú a líšia sa podľa závažnosti choroby.

V zásade sa bežná dávka pre dospelých pohybuje okolo 400 miligramov lieku denne, podľa potreby môže byť ďalej zvýšená.

Liek používať počas dojčenia a tehotenstva len v prípade, že prínosy liečby prevážia potenciálne riziká.

Nevýhody

Liek môže svojím silným vplyvom na centrálny nervový systém vyvolať ospalosť, únavu a útlm. Užívatelia si niekedy sťažujú na pocity sucha v ústach, bolesti hlavy a kolapsové stavy.

Taktiež sa u niektorých pacientov môže zvýšiť hladina cholesterolu a zmeniť krvný obraz.

Questax patrí do 2. generácie antipsychotík, a preto sú u neho vzácnejšie prítomné poruchy hybnosti (podobné Parkinsonovej chorobe) a sexuálne poruchy (strata libida, impotencia).

Medzi veľmi zriedkavé a nebezpečné komplikácie patrí malígny neuroleptický  syndróm.

Liek sa nesmie užívať spolu s alkoholom. Počas užívania lieku nepiť grapefruitovú šťavu, môže ovplyvňovať jeho účinnosť. Tablety obsahujú laktózu. Liek nie je vhodný na liečbu detí a dospievajúcich mladších ako 18 rokov.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button