Prothazin

Prothazin

Prothazin je liek, ktorý sa používa pri liečbe alergických reakcií. Patrí do skupiny antihistaminiká a jeho účinnou zložkou je prometazín.

Princíp lieku Prothazin

Prothazin je pôvodné antihistaminikum, ktoré vďaka zablokovaniu histamínu pôsobí proti alergickým reakciám a navyše vykazuje tlmivý efekt na centrálny nervový systém.

Výsledkom je upokojenieospalosť a zníženie pocitu nevoľnosti.

Využitie

Prothazin môžeme podobne ako iné antihistaminiká podať pri liečbe alergických reakcií, ale vzhľadom k jeho tlmivému pôsobeniu má preparát skôr využitie v psychiatrii pri poruchách spánkustavoch napätiastresu a nadmernej úzkosti.

Tento liek je možné okrem toho podať k upokojeniu pred rôznymi diagnostickými zákrokmi.

Taktiež nesmieme zabudnúť na jeho účinok, kedy znižuje pocit nevoľnosti, a preto sa využíva aj pri vracaní.

Podávanie

Prothazin sa vyrába v podobe tabliet o sile 25 miligramov. Bežná dávka pre dospelého človeka sú 1 až 3 tablety denne pri alergickej reakcii, pričom ideálne sa liek podáva večer pred zaspaním.

Ak sa liek podáva z psychiatrickej indikácie, bývajú dávky oveľa vyššie a mnohokrát dosahujú až 150 miligramov denne. Liek sa nesmie pochopiteľne užívať bez presného doporučenia lekára.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Zrejme hlavnou nevýhodou užívania tohto lieku je (oproti ostatným antihistaminikám) tlmivý efekt, ktorý je na druhú stranu žiaduci pri užití lieku v psychiatrii.

Okrem toho sa po podaní lieku môžu objaviť tráviace ťažkosti (najmä zápcha) pocity sucha v ústachbolesti hlavy a búšenie srdca. U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcieNajmä u starších pacientov sa môže vyskytnúť zmätenosť a motanie hlavy.

Liek nesmú užívať pacienti, ktorí majú vážne poškodenie krvných buniek a kostnej drene.

Nie je vhodný pre pacientov, ktorí sú mladší ako 2 roky. Okrem toho sa nesmie podávať ženám počas 1. trimestra tehotenstva.

Počas liečby je nutné, aby sa pacient vyhýbal konzumácii alkoholických nápojov.

Liek obsahuje stolový cukor – sacharózu, a preto nie je vhodný pre pacientov, ktorí sú naň precitlivení.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button